Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej, działając w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Bielsku-Białej, zabezpieczyli pieniądze w kwocie ponad 1,8 mln złotych, które pochodziły z obrotu podrobionymi towarami.
W pierwszej połowie listopada 2018 roku funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Śląskiego Urzędu Celno – Skarbowego rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się przemytem znaczących ilości towarów z podrobionymi znakami towarowymi. Zatrzymano wówczas 8 członków grupy przestępczej, z czego dwaj przywódcy zostali tymczasowo aresztowani na okres 3 miesięcy.
17 grudnia funkcjonariusze obydwu służb podjęli kolejne działania, które miały na celu odnalezienie środków pieniężnych, jakie aresztowani członkowie grupy przestępczej zgromadzili dzięki przestępczemu procederowi. Na podstawie postanowień Prokuratury Okręgowej w Bielsku – Białej, która nadzoruje śledztwo, przeprowadzono powtórne przeszukania domu i posesji należących do jednego z podejrzanych. W działaniach wykorzystano psa Krajowej Administracji Skarbowej z Katowic specjalnie przeszkolonego do odszukiwania pieniędzy. Równocześnie, za zgodą sądu i z udziałem nadzorującego śledztwo prokuratora, przeprowadzono przeszukanie w skrytce bankowej, która jak wynikało z wiedzy śledczych, mogła być wykorzystana przez liderów grupy do ukrywania tzw. ,,brudnych pieniędzy”. W wyniku przeprowadzonych działań odnaleziono i zabezpieczono środki finansowe o łącznej wartości 1 884 067 złotych. Środki te zostały zabezpieczone przez prokuratora na poczet przyszłych kar i innych środków karnych.
Osobie, która pomagała w ukryciu środków pieniężnych przedstawiono zarzut prania brudnych pieniędzy, za które to przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.
Już wcześniej funkcjonariusze zabezpieczyli majątek podejrzanych o wartości 760 000 złotych. Śledztwo prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bielsku - Białej przez funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej i Śląskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Katowicach nadal ma charakter rozwojowy.