Walczyłeś z "komuną"? Koleje za darmo. Kto to stwierdza? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Od lutego Koleje Śląskie wprowadziły stałe zwolnienie z opłaty za przejazd. Kogo dotyczy?

Koleje Slaskie

 

Ulga 100% przeznaczona jest dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych, wymienionych w Ustawie z 20 marca 2015 r. Bilety wydawane są w kasie. Do przejazdu z taką ulgą, oprócz biletu, wymagana jest legitymacją działacza opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowanej z powodów politycznych.

Skąd legitymacje?

Jeśli ktoś był takim działaczem, a nie posiada jeszcze legitymacji, podpowiadamy, jak ją uzyskać. Przyznawana jest z urzędu osobom posiadającym status działacza opozycji. Ten z kolei otrzymuje się więcej niż jednostopniowo. Najpierw należy złożyć do Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej  wniosek o wydanie decyzji administracyjnej w sprawie spełniania warunków, o których mowa w art. 4 Ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej  – formularz wniosku znajdziecie TUTAJ.
Decyzji administracyjnej Prezesa IPN w sprawie spełniania warunków, o których mowa w art. 4 ustawy nie muszą uzyskiwać osoby, które zostały odznaczone Krzyżem Wolności i Solidarności. 
Do tego samego urzędu trzeba złożyć wniosek o wydanie dowodów potwierdzających spełnienie warunków, o których mowa w art. 2 lub art. 3 Ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej – formularz wniosku dostępny TUTAJ
Następniezłozyc należy wystąpienie do Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z wnioskiem o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych potwierdza Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na wniosek działacza opozycji antykomunistycznej, osoby represjonowanej z powodów politycznych, wdowy lub wdowca po działaczu opozycji antykomunistycznej lub osobie represjonowanej z powodów politycznych lub innego członka rodziny zmarłego działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Wniosek należy złożyć do Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w formie wypełnionego i podpisanego formularza – w załączeniu.
Do wniosku należy dołączyć:
1. życiorys za szczególnym uwzględnieniem działalności opozycyjnej lub podlegania represjom z przyczyn politycznych,
2. decyzję administracyjną Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w sprawie spełniania warunków, o których mowa w art. 4 Ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej albo dokument potwierdzający nadanie Krzyża Wolności i Solidarności,
3. dowody potwierdzające działalność opozycyjną lub okoliczność podlegania represjom z przyczyn politycznych, w tym: informację / dowody uzyskane z Instytutu Pamięci Narodowej, dokumenty, zaświadczenia właściwych instytucji, urzędów i archiwów, publikacje, pisemne oświadczenia świadków,
4. pełnomocnictwo (w przypadku osób działających przez pełnomocnika) wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej,
5. zdjęcie do legitymacji.

 

Udostępnij

3
+1
2
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę