Budżet Obywatelski - jak i gdzie? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama

Prezydent Bielska-Białej wydał dwa ważne rozporządzenia, związane z budżetem obywatelskim.

Bielsko Mikolj

 Nieco o…

Przypomnijmy, czym jest budżet obywatelski (partycypacyjny). To proces, w ramach którego mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych w gminie w perspektywie kolejnego roku budżetowego. Zgłaszają propozycje projektów, które po weryfikacji poddawane są bezpośredniemu i  głosowaniu. Najwyżej ocenione lub najczęściej wskazywane propozycje projektów przeznacza się do realizacji – wpisując je do budżetu. Na budżet obywatelski składają się środki, będące częścią budżetu gminy.

Co i kiedy?

Wiadomo po pierwszym rozporządzeniu, według jakiego harmonogramu będzie przebiegał wybór zadań, realizowanych w ramach budżetu obywatelskiego na rok 2019. Prezentuje się następująco:

Etap I: Akcja edukacyjno-promocyjna
Kampania informacyjno-promocyjna (strona internetowa, ulotki, plakaty) – od kwietnia 2018 roku

Etap II: Składanie przez mieszkańców propozycji projektów
Składanie przez mieszkańców formularzy z propozycjami projektów do BO na 2019 roku - od 07 maja 2018r. do 01 czerwca 2018r.

Etap III: Weryfikacja i opiniowanie propozycji projektów
Weryfikacja formalna propozycji projektów - do 15 czerwca 2018r.
Opiniowanie propozycji projektów lokalnych przez właściwe Rady Osiedli - do 06 lipca 2018r.
Opiniowanie propozycji projektów przez merytoryczne Wydziały i miejskie jednostki organizacyjne i przekazanie do Biura RM wyników weryfikacji i pisemnych stanowisk  - do 13 lipca 2018r.
Informacja Zespołu z weryfikacji i opiniowania projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelskiego na rok 2019 - do 10 sierpnia 2018r.
Opublikowanie ostatecznej listy projektów do głosowania z uwzględnieniem procedury odwoławczej - do 31 sierpnia 2018r.

Etap IV: Głosowanie mieszkańców na projekty
Głosowanie mieszkańców - od 21 września 2018r. do 30 września 2018r.
Podanie wyników głosowania do publicznej wiadomości - do 07 października 2018r.

Etap V: Ogłoszenie listy projektów do realizacji i ich wdrożenie
Ogłoszenie przez Prezydenta Miasta listy wybranych projektów do realizacji w 2019 roku - do 15 października 2018r.
Wpisanie zwycięskich zadań do projektu Budżetu Miasta na 2019 rok z podaniem Wydziałów lub miejskich jednostek organizacyjnych do realizacji wybranych projektów - do 19 października 2018r.

Punkty konsultacyjne

Drugie zarządzenie określa utworzenie Punktów Konsultacyjnych oraz wskazuje daty i godziny ich funkcjonowania. W Punktach tych pracownicy Urzędu Miejskiego będą udzielać ogólnych informacji na temat bieżącej edycji Budżetu Obywatelskiego. Tutaj będzie można również pobrać formularze zgłoszenia propozycji projektu do B.O. na rok 2019. Punkty Konsultacyjne czekają na zainteresowanych w okresie od 7 maja 2018r. do  1 czerwca 2018r.
Punkty Konsultacyjne:
Biuro Rady Miejskiej – adres: Plac Ratuszowy 1,  Bielsko-Biała, pokój nr 55, I piętro – czynne: każdy poniedziałek w godz. od 9.00 do 11.00, każda środa w godz. od 12.00 do 14.00;

Wydział Spraw Obywatelskich  Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej – adres: Plac Opatrzności Bożej 18  Bielsko-Biała - czynne: każdy wtorek w godz. od 8.00 do 10.00, każdy czwartek w godz. od 16.00 do 18.00

Udostępnij

1
+1
0

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę