Na Śląsku ZUS wypłaca świadczenie honorowe około 200 mieszkańcom naszego województwa. Przysługuje ono osobom, które ukończyły 100 lat. Obecnie wysokość świadczenia honorowego wynosi 3731,13 zł brutto. Najwięcej stulatków w naszym województwie zamieszkuje teren podległy oddziałowi ZUS w Bielsku-Białej.
Każda osoba, która obchodzi setne urodziny, może liczyć na przyznanie honorowego świadczenia pieniężnego. Raz przyznane - ZUS wypłaca je co miesiąc. Jest to przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
- Osoby, które dostają emeryturę lub rentę z ZUS nie muszą składać żadnego wniosku, żeby dostać świadczenie honorowe. W ich przypadku zakład sam załatwia formalności – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik ZUS województwa śląskiego.
Inaczej jest ze stulatkami, którzy nie mają emerytury lub renty z żadnej instytucji. Im także przysługuje świadczenie w szczególnym trybie za ukończenie stu lat.
- Takie osoby muszą w tym celu złożyć wniosek w ZUS i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia. To dobra wiadomość zwłaszcza dla kobiet, które niekiedy przez całe swoje życie zajmowały się domem, dziećmi i nigdy nie pracowały, więc nie mogły otrzymać emerytury – podpowiada rzeczniczka.
Ile stulatków mieszka w woj. śląskim? 199 osób pobiera świadczenie honorowe ze śląskich oddziałów ZUS, w całej Polsce ZUS wypłaca blisko 2 tys. osób „premię za wiek”. W większości są to kobiety. Najstarsza mieszkanka województwa śląskiego ma 112 lat i mieszka w Gliwicach. Świadczenie wypłaca jej zabrzański Oddział ZUS. Natomiast najwięcej stulatków na Śląsku zamieszkuje teren podległy Oddziałowi ZUS w Bielsku-Białej. Mieszka tu 40 osób, które ukończyły 100 lat, w tym 37 kobiet i 3 mężczyzn. Najstarsza osoba ma 105 lat i mieszka na terenie gminy Cieszyn.