"Nie" dla spalarni. Unijne - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama

Komisja Europejska wystosowała wniosek na temat tego typu obiektów.

Burmistrz Antoni Szlagor od jakiegoś czasu reaguje stwierdzając, że nigdy nie było mowy spalarniach nad Sołą i Koszarawą. Tymczasem Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska prowadzi postępowania o wydanie decyzji środowiskowej dla inwestycji polegających na budowie ciepłowni na biomasę i paliwo alternatywne (RDF) w Żywcu, o czym pisaliśmy TUTAJ. Tymczasem Komisja Europejska zanegowała tego typu podejście.

 Lepiej zapobiegać

 Członkowie komisji europejskiej ENVI Parlamentu Europejskiego głosowali nad wnioskiem w sprawie Funduszu Spójności na okres po 2020 roku. ENVI zajmuje się ochroną środowiska naturalnego, zdrowiem publicznym i bezpieczeństwem żywności, a w tym wszystkim również gospodarką odpadami. Jej propozycją jest zwiększenie nacisku na zapobieganie powstawaniu odpadów, ponowne użytkowanie i recykling. Wniosek zakłada większe pieniądze dla państw członkowskich UE na pomoc w rozwoju obiegu zamkniętego (recykling), a wyłączane miałoby być finansowanie zakładów przetwarzania odpadów resztkowych, w tym i spalarni.

Ważniejsze będzie więc, pisząc wprost, zmniejszenie powstawania śmieci, niż ich utylizacja. Właśnie na nasz region w tym kontekście komisja zwróciła uwagę. Kraje Europy Środkowej i Wschodniej zainwestowały środki z Funduszu Spójności głównie w unieszkodliwianie odpadów, przy niedoinwestowaniu zbiórki i recyklingu.

Polska znajduje się wśród państw, którym grozi niewypełnienie wymogów Komisji Europejskiej na 2020 rok w dziedzinie dbałości o czyste powietrze. Ministerstwo Środowiska jest wprawdzie oficjalnym propagatorem odchodzenia od spalania odpadów, jednak na poziomie wojewódzkim wciąż pojawiają się plany budowania spalarni.

 

Udostępnij

3
0
3

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę