Osłabianie samorządów - stanowisko ŚZGiP - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Środki finansowe na działalność samorządów są coraz niższe. Kolejna korporacja samorządowa po Związku Powiatów Polskich przyjęła stanowisko w tej sprawie.

Banknoty

Dzisiaj odbyła się 50. sesja Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Organizacja, która zrzesza 141 samorządów z naszego województwa przegłosowała stanowisko w sprawie potrzeby rewizji polityki centralnej dotyczącej finansów samorządowych.  

- Potrzebujemy stałej i solidnej podstawy, jakimi są prawo i finanse, aby można było bezpiecznie egzystować, szczególnie w tak trudnym czasie zmagania z pandemią- mówi starosta bielski Andrzej Płonka. Prezes ZPP głosował ZA przyjęciem stanowiska.

Zgromadzenie ogólne ŚZGiP wyraża zaniepokojenie działaniami skutkującymi osłabieniem kondycji finansowej gmin i powiatów. Podkreśla, że zjawisko to nasila się od kilku lat. Mowa o przekazywaniu zadań publicznych bez zapewnienia odpowiedniego finansowania (dotyczy głównie oświaty i służby zdrowia), czy też działaniach uderzających w podstawy systemu finansów samorządowych, skutkujących realnymi ubytkami w poziomie bardzo istotnej grupy dochodów tj. z tytułu udziałów w podatkach PIT i CIT. W stanowisku przytaczane są konkretne liczby. „Z danych dotyczących 184 samorządów lokalnych w województwie śląskim wynika, iż w latach 2015-2019 nastąpił wzrost kwoty subwencji oświatowej o 19,76%, natomiast dopłata tych samorządów do subwencji - na bieżące wydatki oświatowe - ze środków własnych jst wzrosła w tym okresie zdecydowanie bardziej, bo aż o 27,26%”.

Zgromadzenie Ogólne odnosi się też do planowanych zmian podatkowych, których skutki finansowe poniosą w całości samorządy. Mowa o przepisach dotyczących zmian w zakresie podmiotów uprawnionych do rozliczania podatku dochodowego w formie ryczałtu.

Do tematu odniósł się jeden z gości spotkania on-line- senator Zygmunt Frankiewicz, w przeszłości długoletni prezydent Gliwic. Jak powiedział parlamentarzysta, pandemia to nie jedyny problem samorządowców. Kolejnym, równie poważnym jest stały trend do ograniczania finansów samorządów. -Dzięki wprowadzanym przez rząd zmianom w podatkach samorząd traci dochody, a zyskuje budżet państwa- mówił do członków Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

Podczas zgromadzenia przyjęto również 2 inne stanowiska w sprawie: ochrony czystego powietrza i koniecznych zmian w systemie gospodarki odpadami komunalnymi.

Udostępnij

0
0
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę