Komunikacja Beskidzka wzorem dla innych - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Transport publiczny w powiecie bielskim wzorem dla innych samorządów w kraju. Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny odwiedzili samorządowcy z powiatu nowotarskiego: starosta nowotarski oraz przedstawiciele miasta Nowy Targ i gminy Szaflary.

Komunikacja Beskidzka wzorem dla innych spotkanie nowy targ pszyczyna

„Jesteście dla mnie wzorem, jak można rozwijać komunikację na terenie naszego powiatu. Liczby: sprzedawanych biletów i przejechanych kilometrów robią wrażenie”- mówi Robert Chowaniec, dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacji w Nowym Targu, pomysłodawca wizyty. Goście spotkali się z przedstawicielami BZP-G i Komunikacji Beskidzkiej: wysłuchali prezentacji, obejrzeli zaplecze przy ul. Legionów w Bielsku-Białej, zadali mnóstwo pytań.

W 2008 r. samorząd powiatu bielskiego przejął bezpłatnie 100 proc. akcji bielskiego PKS-u od Skarbu Państwa. To była bodaj druga taka „operacja” w kraju. „W tamtym czasie to była loteria. Mieliśmy upadające przedsiębiorstwo z pracownikami i starym taborem oraz brak wytycznych, jak działać. Z gminami, które musiały do tego dopłacać, bo komunikacja publiczna przecież kosztuje, mogę powiedzieć dzisiaj, że skończyło się to dla nas dobrze” - mówi starosta bielski Andrzej Płonka (klub radnych Bezpartyjni Rodzina Prawo Wspólnota).

Seweryn Kobiela z Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego potwierdza, że to nie pierwsza taka wizyta samorządowców z Polski. O tworzenie i funkcjonowanie związku powiatowo-gminnego pytali już samorządowcy z powiatu poznańskiego, czy bliżej z powiatów: pszczyńskiego i raciborskiego. „Powiem więcej, to z Ministerstwa Infrastruktury kierują do nas zainteresowane samorządy, żeby zobaczyć jak funkcjonuje taki związek”- dodaje starosta Andrzej Płonka. Bielski samorządowiec mówi, że im więcej takich związków (powiatowo-gminnych lub międzygminnych), tym większa jest ich siła w rozmowach z ministerstwem o dotowaniu przewozów, ale też mniej jest wykluczenia komunikacyjnego na terenach wiejskich w kraju. Swoimi doświadczeniami dzielili się z gośćmi Dorota Nikiel z Zarządu Powiatu (Bezpartyjni RPW) oraz Artur Beniowski, obecnie z-ca prezesa Komunikacji Beskidzkiej i radny powiatowy (Bezpartyjni RPW), a wcześniej przez lata wójt gminy Bestwina współtworzącej Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny. 

Beskidzki Związek Powiatowo-Gminny powstał w 2017 r., po czym Powiat Bielski przekazał podmiotowi akcje dawnego bielskiego PKS-u. Obecnie związek tworzy 11 samorządów, które odpowiadają za organizację transportu zbiorowego. Są to: powiat bielski i 9 gmin z terenu tego powiatu (bez Czechowic-Dziedzic, które posiadają własne przedsiębiorstwo komunikacyjne) oraz gmina Kęty z Małopolski. Związek ma też porozumienia z 7 innymi samorządami, na terenie których wozi mieszkańców Komunikacja Beskidzka.

 

źródło: powiat.bielsko.pl

Udostępnij

0
0
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę