Coś łączy tunel pod Skrzycznem i "województwo podbeskidzkie"? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama

Zatłoczony jest nie tylko Żywiec, właściwie już wszystkie miasta, przedmieścia i regiony naszej części Polski. Jako remedium na taką bolączkę dla Szczyrku, pojawił się jakiś czas temu projekt wielokilometrowego tunelu pod Skrzycznem. Projekt – wbrew pozorom – nieluźno z Żywiecczyzną związany. Dzięki niemu byłby sprawniejszy przejazd z Żywca i trasy S-1 do Szczyrku na wysokości Kalnej. Ponadto byłaby to istotna cecha góry, która dumnie znosi się nad naszym regionem swoimi południowo – wschodnimi zboczami. Projekt efektowny, ale czy realny?

Skrzyczne tunel

Kto zaczął?

Budowa tunelu była pomysłem grupy mieszkańców Szczyrku. Założyli nawet stowarzyszenie „Tunelem do Szczyrku”. Swoją inicjatywę określili jako rzeczywiście śmiałą, ale z szansą na realizację w ciągu bardzo wielu lat. Inicjatywę wstępnie popierał burmistrz Szczyrku, Antoni Byrdy, uznając że to nie tylko recepta na korki, ale też ochronę środowiska i bezpieczeństwo. W sprawie tej składała też interpelacją posłanka Małgorzata Pępek, na prośbę wielu zainteresowanych stron i obywateli.

Gdzie?

Według prezesa stowarzyszenia, prof. Wojciecha Pluskiewicza, połączenie ze Szczyrkiem zaczynałoby się od węzła drogowego Łodygowice w ciągu trasy ekspresowej S-1, między Godziszką a Słotwiną. Tunel pod Skrzycznem przechodziłby następnie do górnej części Szczyrku. Wylot tunelu wymuszałby też powstanie dużego parkingu dla narciarzy, gdyż byłby w miejscu, gdzie powstaje Kolej Gondolowa na Halę Skrzyczeńską. Przejazd podziemny liczyłby ponad 6 km długości.

Śmiałe marzenia, raczej przegrywające z realiami.

Jak się nie trudno domyśleć, pomysł wydaje się bardzo mało realny z uwagi na bardzo dużą, właściwie ogromną skalę przedsięwzięcia, a w konsekwencji finanse. Dodajmy, że najdłuższy jak do tej pory tunel w Polsce liczy sobie zaledwie 930 metrów. Ten w nieodległych Lalikach ciągnie się na długości 678 metrów. Budowa przekopu wielokilometrowego, przy korzystnych warunkach, musiałaby trwać prawie 10 lat.
W odpowiedzi Podsekretarza Stanu Jerzego Szmita na poselską interpelację można przeczytać, że nie ma obecnie środków pieniężnych.
Efektowne połączenie Żywca ze Szczyrkiem, między innymi via najdłuższy w tej części Europy tunel, należy więc przez najbliższych 5 lat ulokować w segmencie nierealnych marzeń i fantasmagorii. Chyba nieco podobnie jak zaproponowane niedawno województwo podbeskidzkie. Marzyć jednak trzeba i planować długofalowo.

Udostępnij

9
+3
6

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę