O tym, jakie szczyty i pasma górskie można zobaczyć z balkonu kościelnej wieży, a także o pewnych tajemnicach świątyni mogli się dowiedzieć uczestnicy Dnia Otwartego komorowickiego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej.

W przeddzień uroczystości Narodzenia św. Jana Chrzciciela przedstawiciele parafii komorowickiej oraz Stowarzyszenia Komorowice zaprosili zwiedzających do niedostępnych na co dzień pomieszczeń i zakamarków 90-letniego kościoła – można było wejść na strych, przyjrzeć się z bliska mechanizmowi zegara kościelnego lub dotknąć serca jednego z czterech dzwonów.
Wiceprezes Stowarzyszenia Komorowice Ariel Brończyk przyznał, że to kolejne przedsięwzięcie, które ma na celu rozbudzenie zainteresowania bogatą historią jednej z dzielnic Bielska-Białej. Stowarzyszenie zamierza w przyszłości wydać w monografię Komorowic. W tym celu podjęto zbiórkę pieniędzy. Działacz przypomniał, że na początku roku zainicjowana została akcja zbierania archiwalnych fotografii, ilustrujących dzieje tego zakątka beskidzkiej ziemi.
- Dostaliśmy ponad 200 zdjęć, dokumenty z XIX wieku, relacje komorowiczan. Część materiałów, przekazanych nam przez mieszkańców, pokazujemy na wystawie przed kościołem. Na pewno akcję będziemy powtarzać – wyjaśnił Ariel Brończyk.
Zaznaczył, że Dzień Otwarty był okazją do przyjrzenia się z bliska wnętrzu świątyni. Z możliwości tej skorzystali liczni bielszczanie, którzy w kilku turach, podzieleni na kilkunastoosobowe grupy, weszli do prezbiterium i zakrystii, wspięli się na kolejne piętra, by zobaczyć mechanizm zegara, dotknąć serca dzwonów. Na koniec można było wyjść na balkon okalający kościelną wieżę, by podziwiać niezwykłą panoramę miasta i beskidzkich szczytów.
O historii świątyni, która 90 lat temu zastąpiła stary, drewniany kościół opowiedzieli dyrektor znajdującego się na trenie parafii diecezjalnego radia „Anioł Beskidów” ks. Jacek Pędziwiatr i członkowie Stowarzyszenia Komorowice: Ariel Brończyk, Urszula Szabla, Krzysztof Jonkisz. Niestety zwiedzający nie mogli zobaczyć pochodzącego jeszcze ze starego kościoła komorowickiego, XV-wiecznego obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem z ołtarza głównego, który od kilku miesięcy przechodzi zabiegi konserwatorskie w Krakowie.
Zdjęcia: Diecezja Bielsko-Żywiecka