Filmowanie Bielska-Białej. Ciekawy konkurs! - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bohaterami 2-minutowych filmów będą bielskie ulice. Motywem przewodnim są znajdujące się w obrębie ulic murale.

Muralbb

Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej wraz z Fundacją Młodego Kina w Warszawie po raz piąty organizują konkurs „Filmujemy Bielsko-Białą!”

Konkurs ma charakter otwarty, jest przeznaczony dla amatorów filmowców zainteresowanych historią miasta, jego ciekawostkami, pięknem i różnorodnością. Filmy zgłaszane do konkursu mogą mieć dowolną formę (fabuła, animacja, dokument, eksperyment), nie mogą przekroczyć dwóch minut, a ich tematyka musi nawiązywać do jednej z ulic miasta wybranych przez organizatorów.

Tematem ubiegłorocznej edycji konkursu były ulice, których nazwy odwoływały się do rzek, strumieni i potoków przepływających przez Bielsko-Białą. Motywem przewodnim obecnego konkursu są murale. Organizatorzy wybrali kilka propozycji, spośród ponad 20 realizacji stworzonych w przestrzeni miasta przez artystów zaproszonych do Bielska-Białej przez Galerię Bielską BWA.
Realizując 2-minutowy film poświęcony wybranej ulicy, warto dostrzec mural, który często wtapia się w tkankę miejską, stanowiąc jej naturalne  dopełnienie lub krzyczy kolorami, wysyłając komunikat o swoim istnieniu.
W 2019 roku bohaterami filmów będzie pięć ulic Bielska-Białej: 11 Listopada, Cieszyńska, Jana Sobieskiego, ks. Stanisława Stojałowskiego, Adama Mickiewicza.

W obrębie wybranych ulic znajduje się siedem murali:

ul. 11 Listopada – murale „Scalenie”, „Pasterz”
Na widocznej nad rzeką Białą od strony ul. 11 Listopada ścianie Domu Handlowego „Wokulski”, artysta o pseudonimie Paweł Swanski zrealizował w 2018 roku mural pt. „Scalenie”, przedstawiający odwieczną walkę sił natury – walkę orła ze smokiem, w charakterystycznym dla siebie linearnym stylu, odwołującym się do sztuki Wschodu, jego symboliki, dzieł drzeworytniczych, ale też współczesnej sztuki tatuażu.
Na wysokiej ścianie zabytkowej kamienicy przy ul. 11 Listopada 74 w 2014 roku artyści z grupy Projekt Etnograf zrealizowali czarno-biały, fotorealistyczny mural przedstawiający pasterza niosącego owieczkę („Pasterz”).

ul. Cieszyńska – murale „Noc Świętojańska”, „Frasunek”
Na elewacji kamienicy przy ul. Cieszyńskiej 36 Natalia Rak namalowała oplecioną bajecznie kolorowym kwiatowym wiankiem głowę młodej kobiety, nawiązując do pradawnego słowiańskiego zwyczaju plecenia wianków związanego z letnim przesileniem Słońca.
Z kolei na budynku przy ul. Cieszyńskiej 59 Marcin „Malik” Malicki przedstawił na powstałym w 2015 roku muralu swoją wizję postaci Chrystusa Frasobliwego – motywu  trwale związanego ze sztuka ludową („Frasunek”).

Jana Sobieskiego – mural z motywem ludowej koronki. Autorka muralu, przedstawiającego  ogromnych rozmiarów ażurowy wzór, nawiązujący do motywów ludowej koronki, jest artystka o pseudonimie NeSpoon. Czarno-biały mural powstał w 2015 roku na ścianie kilkupiętrowej kamienicy przy ul. Sobieskiego 54, obok skweru z zabytkową studnią Luschki.

ul. ks. Stanisława Stojałowskiego – Mural Ireny Sendlerowej. Autorami bielskiego muralu poświęconego Irenie Sendlerowej, znanej z uratowania blisko 2,5 tys. dzieci z getta warszawskiego podczas hitlerowskiej okupacji, są artystka Małgorzata Rozenau oraz Dariusz Paczkowski (3.Fala.art.pl). Zrealizowany w 2014 roku mural, na którym w zielonej koronie „drzewa życia” widać postać  Ireny Sendlerowej, zajmuje całą ścianę kamienicy przy ul. ks. Stanisława Stojałowskiego 19.

ul. Adama Mickiewicza –  mural „Blue Monday”. Utrzymany w ciemnych, granatowo-fioletowych barwach mural na kilkupiętrowej ścianie zabytkowej, secesyjnej kamienicy przy ul. Adama Mickiewicza 3, przedstawia młodą kobietę trzymającą donicę z olbrzymim filodendronem. Motyw kwiatowy nawiązuje do bogatej ornamentyki na fasadzie kamienicy. To ciekawy zaułek miasta z widokiem na zamek książąt Sułkowskich. Autorem muralu powstałego w 2017 roku jest artysta o pseudonimie Bezt.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w Galerii Bielskiej BWA we wtorek, 9 kwietnia 2019 roku podczas projekcji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Euroshorts 2018 >>.

Aby wziąć udział w konkursie należały na stronie www.filmujemy-miasta.pl/bielsko-biala/  wybrać jedną z proponowanych ulic i podać swoje dane kontaktowe. Gotowy film trzeba zamieścić w Internecie, a link do niego przesłać na adres: konkurs@filmujemy-miasta.pl

 
Zgłoszenia przyjmowane są do 5 kwietnia 2019 roku do godz. 23.59.

Udostępnij

1
+1
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę