[AKTUALIZACJA] Bananowe kadry z Żywcem w tle - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama

Co ma wspólnego hałas w sprawie bananów i Muzeum Narodowego w Warszawie z Żywcem? Całkiem dużo, choć za sprawą rzadko rozgłaszanego faktu.

Banany i artystka2

Od kilku dni wrze w internecie, a powodem tej podwyższonej temperatury stały się banany. Nie każda sztuka tego owocu, a konkretnie – eksponaty sztuki. 

Ingerencja w wystawę?

Z Muzeum Narodowego w Warszawie zostały usunięte prace Natalii LL "Sztuka konsumpcyjna" i Katarzyny Kozyry "Pojawienie się Lou Salome". Według Gazety Wyborczej usunięcia projektów jednych z najsłynniejszych artystek polskiej sztuki współczesnej miało domagać się Ministerstwo Kultury w związku z ich "gorszącym" charakterem. Galeria Sztuki XX i XXI wieku zostanie wkrótce zamknięta, a ekspozycja całkowicie zmieniona. 

Praca Natalii LL pt. „Sztuka konsumpcyjna”  należąca do najbardziej znanych realizacji Natalii LL, przedstawia modelki w zmysłowy sposób konsumujące banany, parówki i lody. Drugą jest wykonanie Katarzyny Kozyry pt. „Katarzyny Kozyry "Pojawienie się Lou Salome"”.

 Recepcja i reakcja

Według GW do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego został wezwany dyrektor tego muzeum, Jerzy Miziołek i tam zasugerowano mu, że pewna tematyka z zakresu gender nie powinna być explicite pokazywana. Zapadła decyzja o zdjęciu tych prac, a do 6 maja pokazywane będą monitory w czarnym tłem.

Taki zabieg szefostwa uznany został jako forma cenzury. Podobnie jak w przypadku wielu innych zabiegów cenzorskich, znacząco zwiększył ich rozpoznawalność i wiedzę o nich. Na czwartek planowana jest akcja publicznego jedzenia bananów przed Muzeum Narodowym w Warszawie, w portalu Facebook można skorzystać ze specjalnej nakładki na zdjęcie profilowe.

 Żywiecki wątek

Autorką prac z bananem jest Natalia LL. To artystyczne wcielenie Natalii Lach – Lachowicz. To polska artystka intermedialna, konceptualistka, która urodziła się w 1937 w Zabłociu, dzisiejszej dzielnicy Żywca. W 1963 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie ASP) i stała się jedną z najważniejszych polskich artystek II połowy XX wieku, współtwórczynią międzynarodowego ruchu feministycznego, legenda polskiej neoawangardy i sztuki konceptualnej.

Natalia Lach-Lachowicz:

Lach LAchowicz

 

*Poniedziałek (29.04) godz. 13.00 - Jak podała Gazeta Wyborcza, Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Jan Miziołek poinformował, że prace Natalii LL i Katarzyny Kozyry,.  zostaną przywrócone "do czasu rozpoczęcia prac rearanżacyjnych".

 

Udostępnij

12
+4
8
Reklama
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę