Co ma wspólnego hałas w sprawie bananów i Muzeum Narodowego w Warszawie z Żywcem? Całkiem dużo, choć za sprawą rzadko rozgłaszanego faktu.

Od kilku dni wrze w internecie, a powodem tej podwyższonej temperatury stały się banany. Nie każda sztuka tego owocu, a konkretnie – eksponaty sztuki.
Ingerencja w wystawę?
Z Muzeum Narodowego w Warszawie zostały usunięte prace Natalii LL "Sztuka konsumpcyjna" i Katarzyny Kozyry "Pojawienie się Lou Salome". Według Gazety Wyborczej usunięcia projektów jednych z najsłynniejszych artystek polskiej sztuki współczesnej miało domagać się Ministerstwo Kultury w związku z ich "gorszącym" charakterem. Galeria Sztuki XX i XXI wieku zostanie wkrótce zamknięta, a ekspozycja całkowicie zmieniona.
Praca Natalii LL pt. „Sztuka konsumpcyjna” należąca do najbardziej znanych realizacji Natalii LL, przedstawia modelki w zmysłowy sposób konsumujące banany, parówki i lody. Drugą jest wykonanie Katarzyny Kozyry pt. „Katarzyny Kozyry "Pojawienie się Lou Salome"”.
Recepcja i reakcja
Według GW do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego został wezwany dyrektor tego muzeum, Jerzy Miziołek i tam zasugerowano mu, że pewna tematyka z zakresu gender nie powinna być explicite pokazywana. Zapadła decyzja o zdjęciu tych prac, a do 6 maja pokazywane będą monitory w czarnym tłem.
Taki zabieg szefostwa uznany został jako forma cenzury. Podobnie jak w przypadku wielu innych zabiegów cenzorskich, znacząco zwiększył ich rozpoznawalność i wiedzę o nich. Na czwartek planowana jest akcja publicznego jedzenia bananów przed Muzeum Narodowym w Warszawie, w portalu Facebook można skorzystać ze specjalnej nakładki na zdjęcie profilowe.
Żywiecki wątek
Autorką prac z bananem jest Natalia LL. To artystyczne wcielenie Natalii Lach – Lachowicz. To polska artystka intermedialna, konceptualistka, która urodziła się w 1937 w Zabłociu, dzisiejszej dzielnicy Żywca. W 1963 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie ASP) i stała się jedną z najważniejszych polskich artystek II połowy XX wieku, współtwórczynią międzynarodowego ruchu feministycznego, legenda polskiej neoawangardy i sztuki konceptualnej.
Natalia Lach-Lachowicz:
*Poniedziałek (29.04) godz. 13.00 - Jak podała Gazeta Wyborcza, Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Jan Miziołek poinformował, że prace Natalii LL i Katarzyny Kozyry,. zostaną przywrócone "do czasu rozpoczęcia prac rearanżacyjnych".