Święto Niepodległości w Wiśle - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Po raz kolejny mogliśmy wspólnie obchodzić Święto Niepodległości – rocznicę powrotu Polski na mapę świata po długich latach zaborów. Narodowe Święto Niepodległości w Wiśle tradycyjnie już obchodzone jest przy Pomniku Poległym i Walczącym o Polskość i Wolność Ojczyzny. Zgromadzeni przedstawiciele lokalnego samorządu, wielu służb, grup społecznych, organizacji i szkolnictwa, jak również mieszkańcy oraz goście, oddają hołd i przywracają pamięć o wszystkich, którzy niegdyś walczyli o wolność naszej ojczyzny. 

swieto niepodleglosci obchody wisla 2024

Obchody rozpoczęły się od koncertu wiślańskiej orkiestry dętej pod kierownictwem Henryka Itnera, która dźwiękami pieśni patriotycznych wprowadziła zebranych w nastrój zadumy. Następnie, w samo południe, odśpiewano uroczyście hymn państwowy, a zaraz po nim głos zabrał Burmistrz Miasta Wisła Tomasz Bujok. W swoim przemówieniu mówił on m.in. o tym, że: Często, kiedy myślimy o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, przychodzą nam na myśl wszystkie trudy minionych pokoleń, powstania, zrywy, nowe nurty myślenia, powstanie niepodległościowych stronnictw politycznych. Chcę w tym uroczystym dniu podkreślić jednak różnorodności ziem, na których żyjemy. Bo przecież my tutaj – na Śląsku Cieszyńskim, w Wiśle, karty historii dzielimy nie tylko z Polską, ale z Europą Środkową – z Czechami, Monarchią Austriacką, a później z Austro-Węgrami. Mamy inne koleje losu, inny ciężar historii niesiemy na ramionach.

Po odśpiewaniu pieśni “Boże coś Polskę” wszyscy zebrani na uroczystości przenieśli się w świat pieśni muzycznych aranżacji w wykonaniu Tomasza Osińskiego - młodego, niezwykle utalentowanego wokalistę z Ustronia. 

Przy werblach orkiestry pod pomnikiem złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Wszystkie biało-czerwone, by oddać cześć tym, którzy walczyli i tym, którzy polegli w walce o wolność naszej ojczyzny. Jako pierwsza wieniec złożyła delegacja władz państwowych i samorządowych z panem posłem Apoloniuszem Tajnerem i Burmistrzem Wisły Tomaszem Bujokiem w asyście Zastępczyni Burmistrza Katarzyny Czuż-Kaźmierczak oraz sekretarza miasta Sylwestra Foltyna. Zaraz po nich pod pomnik podeszła delegacja Rady Miasta. Nie zabrakło także delegacji i przedstawicieli Rady Powiatu Cieszyńskiego, Zameczku Prezydenckiego w Wiśle,  Policji, Straży Miejskiej, Straży Granicznej, Zarządów Wiślańskich Osiedli, Nadleśnictwa Wisła, jednostek OSP z terenu Wisły, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Wiślańskiego Centrum Kultury i Biblioteki Miejskiej, Stowarzyszenia „Grupa Twórców Wiślanie”, Towarzystwa Miłośników Wisły, Wiślańskiej Akademii Aktywnych, Zespołu Regionalnego "Wisła Plus" i stowarzyszenia “Aktywni w Dziedzinie", Szkoły Podstawowej nr 1 Wisła Centrum, Szkoły Podstawowej nr 2 Wisła Czarne, Zespołu Szkolno–Przedszkolnego nr 1 Wisła Głębce, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 Wisła Malinka, Szkoły Podstawowej nr 5 Wisła Jawornik, Liceum Ogólnokształcącego im. P. Stalmacha w Wiśle oraz Zespołu Szkół Gastronomiczno–Hotelarskich im. W. Reymonta w Wiśle.

Honorową wartę przy pomniku pełnili strażacy z OSP Wisła Centrum, a w odbieraniu wieńców i wiązanek pod pomnikiem pomagały członkinie Zespołu Regionalnego "Wisła". Za ich pomoc i góralski akcent bardzo dziękujemy. Dziękujemy też wszystkim występującym artystom i osobom zaangażowanym w przebieg uroczystości oraz wszystkim tak licznie zgromadzonym przy pomniku mieszkańcom i gościom.

Po zakończeniu uroczystości pod pomnikiem uczestnicy udali się do kaplicy przy Rezydencji Prezydenta RP - Zamek w Wiśle na Zadnim Groniu, gdzie odbyło się nabożeństwo ekumeniczne. Przewodniczyli mu zarówno wiślańscy duchowni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego jak i Kościoła Rzymskokatolickiego.

Obiektywnie można stwierdzić, że faktycznie “Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”, a zwłaszcza kiedy żyją ludzie, którzy oddają hołd polskim bohaterom sprzed ponad stu lat i czczą pamięć o nich. 

 

źródło: wisla.pl

Udostępnij

0
0
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę