Mędralowa 1169 m - zacisze, Babia i ponoć Janosik - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dzisiejsza wędrówka wiedzie trochę w bok, na Pasmo Wielkiego Jałowca i przeznaczona jest dla każdego, kto jeszcze nie był, lub zamierza wrócić.

DSCF1795

Mędralowa i wędrówki wokół niej są propozycją dla beskidzkich łazików, mających ochotę na chwilę nieco z boku od głównych szlaków, pomimo iż – nomen omen – przebiega tamtędy główny szlak beskidzki (czerwony). To niewysoka grupa górska  na granicy Beskidu Żywieckiego, nad Przyborowem a pod Babią Górą, na granicy ze Słowacją, zwana też Wielkim Jałowcem.
Wysokość nie jest znaczna – 1169 metrów np.m. Jeśli zatem ma się ochotę poddać nogi większemu zmęczeniu, można spróbować na Babią. Jest niewysoko, ale refleksyjnie - spokojne szlaki, niewiele nimi przechodzących piechurów, miejscami wręcz pozarastane. Okolice szczytu Mędralowej, w stronę wschodnią, ograniczone są urokliwą Halą Kamińskiego i Halą Mędralową. Po jednej stronie hulał nam będzie wiatr, czasem odsłaniając widok na stronę zachodnią, po drugiej, między drzewami, pokaże się w bliskiej odległości najwyższy szczyt okolicznych Beskidów.
Jak można tam dojść? Jesteśmy na Żywiecczyźnie, a więc przede wszystkim zielonym szlakiem z Przyborowa. Rozpoczyna się on niedaleko za skrętem z głównej drogi Jeleśnia – Korbielów.
Jesteśmy, jak wspomniałem, na Żywiecczyźnie, więc szlaki często już są powyrabianymi przez zwózkę drewna drogami. Jednak idąc z Przyborowa posnujemy się trochę wśród iglastego lasu, a trochę otwartą przestrzenią, z widokami na stronę Pilska, Romanki i Rysianki. Widokowo w każdym razie jest ładnie i ciekawie, jeśli kogoś interesuje ten aspekt. Podejścia też są, choć wiadomo, że przy takiej wysokości to nie takie, jak na Pilsko na przykład. Przed samą Mędralową przejdziemy się trochę pośród borowin i świerków, właściwie grzbietem. Co dalej? Ambitni i potrzebujący jeszcze, mogą spróbować skierować się na Babią, to 3,5 godz. według oznakowania. Ambitni ale mniej potrzebujący mogą si przebijać żółtym szlakiem do Zawoi. Zmotoryzowani natomiast, którzy pozostawili pojazd w Przyborowie, bo dojechać tam komunikacją publiczną nie jest łatwo, mogą obrać nieco inny wariant powrotu niż wyjścia - zejść mianowicie czerwonym szlakiem, wzdłuż granicy ze Słowacją, do przełęczy i miejsca, gdzie w lewo odejdzie żółty szlak słowacki. Na tej wysokości można schodzić do Przyborowa nieoznakowaną drogą wzdłuż potoku.

Nieco ciekawostek

Grupa Mędralowej zaliczana jest w przewodnikach do Beskidu Żywieckiego, jednak pod względem regionalizacji fizycznogeograficznej Polski to już Pasmo Przedbabigórskie w Beskidzie Makowskim. Od strony naszych południowych sąsiadów, z którymi „dzielimy” Mędralową, to najbardziej na północ wysunięty skrawek Słowacji. W związku z taką bliskością granicy, w czasach PRL teren te był znacznie silniej obłożony „żelazną kurtyną” i patrolowany. Może to przełożyło się na pewną jego ustronność. W lasach Mędralowej miał podobno grasować Janosik, ale nie ten z Liptowskiego Mikulaszu, ani nie ten z Terchovej, a bohater trzytomowej powieści Jalu Kurka, pod tytułem właśnie „Janosik”. Namacalne ślady jego pobytu jednak trudno tam dziś znaleźć. Można za to zaznać nieco spokoju.

Udostępnij

10
+10
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę