Komisarz Wyborczy - dla kogo rola? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Trwa nabór na komisarzy wyborczych, w związku z nadchodzącymi wyborami do samorządów. Do kiedy i jakie kryteria trzeba spełnić?

Urna wbory

Według przepisów tzw. ustawy zwiększającej udział obywateli w procesie wyborczym Państwowa Komisja Wyborcza ma powołać 100 komisarzy na pięcioletnią kadencję. Wybierze ich spośród osób zaproponowanych przez ministra spraw wewnętrznych. W Bielsku-Białej, pracować będzie trzech komisarzy. Każdy będzie odpowiedzialny za wybory w przypisanych powiatach, od Żywca az po Rybnik.

Wymagania

Od kandydatów na komisarzy wyborczych wymagane jest przede wszystkim wyższe wykształcenie prawnicze. Dalsze kryteria, to: obywatelstwo polskie, pełna zdolność do czynności prawnych, korzystanie z pełni praw publicznych i rękojmia należytego pełnienia funkcji komisarza wyborczego.
Nie mogą być skazanymi prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe. Co istotne, kandydaci nie mogą być członkami partii politycznej ani kandydatami w wyborach, pełnomocnikami wyborczymi, pełnomocnikami finansowymi, mężami zaufania, urzędnikami wyborczymi czy członkami komisji wyborczej. Nie mogą też prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z funkcją komisarza wyborczego.
Ci, którzy spełnią wymogi formalne, wezmą udział w szkoleniu w Warszawie, zorganizowanym przez Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego. Będzie się ono odbywać w dwóch terminach: 24 lub 25 lutego br. Zakończy je egzamin z prawa wyborczego.

Obowiązki

MSWiA podkreśla, że do głównych zadań komisarzy wyborczych należeń będzie sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego, powoływanie komisji wyborczych. Będą też Państwowej Komisji Wyborczej przedkładać sprawozdania z przebiegu elekcji oraz jej wyniki.

Jak się na listę dostać?

Do zgłoszenia aplikacji potrzebne będą: kwestionariusz osobowy i oświadczenie. Oba w załączniku pod tekstem. Należy dołączyć do nich także kopię dokumentu, potwierdzającego wyższe wykształcenie prawnicze. Zgłoszenia elektroniczne, wraz z wymaganymi dokumentami, należy wysłać najpóźniej do 16 lutego br. na adres komisarzwyborczy@mswia.gov.pl, natomiast zgłoszenia i dokumenty w postaci papierowej muszą wpłynąć najpóźniej do 21 lutego.
Państwowa Komisja Wyborcza, spośród kandydatów przedstawionych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji, powoła nowych komisarzy wyborczych najpóźniej na początku kwietnia tego roku.

docxkwestionariusz_aplikacyjny_-_komisarz_wyborczy.docx17.5 KB

docwzor_oswiadczenia_-_komisarz_wyborczy.doc21.5 KB

 

Udostępnij

2
+2
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę