W Bielsku-Białej infrastruktura nie wszędzie sprzyja rowerzystom. Miłośnicy dwóch kółek nie mają tu łatwego życia. W ostatnim czasie napotykają szereg utrudnień, i to – niestety – zafundowanych przez zarządzających miastem i ruchem na jego ulicach.
– Przy wymianie sygnalizacji na skrzyżowaniu ulic Partyzantów i Leszczyńska zapomniano o wytyczeniu przejazdów rowerowych oraz ustawieniu dodatkowych sygnalizatorów dla rowerzystów – zauważa w rozmowie z portalem Beskidy.News autor bloga Rowerowe Bielsko. - Nie można było tego zrobić od razu?
Na tym nie koniec. Jak przyznają bielscy rowerzyści, na skrzyżowaniu ulic Partyzantów i Bora-Komorowskiego od zawsze były źle wytyczone przejazdy rowerowe.
- Zamiast od strony środka skrzyżowania wytyczono je od strony dojazdowej do skrzyżowania – tłumaczy bloger rowerowy. - Skutkiem tego jest brak miejsca na jednej wysepce dla rowerzystów oczekujących na zmianę świateł. Ponadto jakiś czas temu dołożono dodatkowe sygnalizatory dla rowerzystów, jeszcze bardziej utrudniając korzystanie z tego skrzyżowania. Teraz wymieniono na nowe pozostawiając układ bez zmian, pomimo iż podczas jesiennego przeglądu dróg rowerowych zwracałem na to uwagę i pokazałem inspektorowi MZD gotowe rozwiązanie.
W środowisku bielskich rowerzystów pojawiły się i inne, negatywne opinie. Na przykład umiejscowienie przycisków służących do zmiany sygnalizacji świetlnych przy przejściu/przejeździe przez jezdnię zbyt blisko drogi, przez co cykliści muszą schodzić z pojazdów czy też brak podpórek dla rowerzystów.
W tej sprawie stanowisko zajęły władze miasta. Jak tłumaczą, trwa przygotowanie dokumentacji projektowej rozbudowy skrzyżowania ulic Partyzantów, Bora-Komorowskiego oraz Alei Władysława Andersa, co pociągnie za sobą wprowadzenie zmian w komunikacji.
- Nastąpi korekta przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerów, w tym pod rozwagę zostanie poddana zasadność zamontowania podpórek - poinformował Lubomir Zawierucha, zastępca prezydenta Bielska-Białej.
Niestety, na razie nie wiadomo, kiedy zapowiadane zmiany nastąpią. Przygotowanie dokumentacji uzależnione jest bowiem od wyboru wykonawcy prac. Dopiero po sporządzeniu projektu, w ramach którego zostanie przygotowany kosztorys inwestycji, będzie możliwe podjęcie decyzji odnośnie terminu jej realizacji.
- Ponadto Miejski Zarząd Dróg powziął również działania, w których zamierza ułożyć w jeden ciąg część dróg rowerowych, o ile pozwolą na to warunki terenowe - dodał zastępca gospodarza miasta.
raz/fot. FB/rowerowe-bielsko.pl