Terytorialsi w ... górskich kompaniach - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Trwa formowanie Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ostatecznie terytorialsi na Podbeskidziu mają się pojawić w 2019 roku. Już wiadomo, że ci z Bielska-Białej i okolic będą wyćwiczeni m.in. w działaniach w warunkach górskich.

teryt

Jak poinformował Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, proces formowania 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej – w skrócie 13.ŚBOT - realizowany jest zgodnie z założeniami i rozłożony został na lata 2018 - 2020.

- Aktualnie formowane jest dowództwo 13. ŚBOT, batalion lekkiej piechoty, kompania dowodzenia oraz kompania logistyczna – wyjaśnił przedstawiciel resortu. - Formowanie brygady zostanie zakończone w 2020 roku, a dowództwo 13. ŚBOT będzie dyslokowane w Katowicach. Natomiast na terenie powiatów bielskiego oraz żywieckiego będą operować żołnierze z batalionu lekkiej piechoty w Cieszynie, który będzie formowany od 2019 roku.

Jak dodał Skurkiewicz, w skład jednostek WOT na Podbeskidziu wejdą tzw. profilowanie pododdziały - kompanie górskie,  które przejdą specjalistyczne szkolenie.

Przypomnijmy, o przyjęcie do Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) mogą się starać zarówno osoby bez przeszkolenia wojskowego, jak i żołnierze rezerwy, bez względu na płeć, kwestie światopoglądowe czy przynależność organizacyjną. Wymagane jest polskie obywatelstwo, stan zdrowia pozwalający na odbywanie służby, wiek w przedziale 18-55 lat oraz niekaralność.

Jak zostać terytorialsem? Po pierwsze trzeba złożyć w WKU wniosek o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej, a następnie przybyć na zapoznanie z jednostką wojskową oraz przejść postępowanie rekrutacyjne - rozmowę kwalifikacyjną z zakresu wiedzy ogólnowojskowej (komisja zweryfikuje także dołączone do wniosku dokumenty).

Kolejnym etapem dla zakwalifikowanych osób będzie Wojskowa Komisja Lekarska i badania psychologiczne, a po uzyskaniu orzeczenia komisji pozostanie czekać na kartę powołania, którą doręczy WKU.

Jak podaje bielska Wojskowa Komenda Uzupełnień, docelowa liczba żołnierzy WOT wyniesie ok. 53 000, a ich służba będzie trwała od 1 roku do 6 lat, z możliwością jej przedłużenia. Do końca 2019 roku zaplanowano utworzenie 63 batalionów, które wejdą w skład 17 brygad podporządkowanych Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej.

raz/fot. terytorialsi.wp.mil.pl

 

Udostępnij

5
+5
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę