Jubileusz i wspomnienia - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W tym roku minie 60. rocznica utworzenia w Bielsku-Białej specjalistycznego szpitala dziecięcego. Uroczysty jubileusz ta placówka medyczna będzie świętować jesienią, a już dziś warto przypomnieć, jak wyglądały jej początki.

Pediatryczny 2

Historia Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej ściśle związana jest z dziejami bielskiej wojskowości. Dlaczego? Bo budynki, które od sześciu dekad służą pediatrii wcześniej gościły żołnierzy. Kompleks okazałych gmachów stojących przy zbiegu ulic: Sobieskiego i Konopnickiej zbudowano bowiem pod koniec XIX stulecia na koszary dla austriackiego wojska. W dwudziestoleciu międzywojennym oraz w pierwszej dekadzie po zakończeniu II wojny światowej gospodarzami koszar byli polscy żołnierze. Jednak w połowie lat 50-tych XX wieku budynki poszły do cywila. To znaczy armia z nich zrezygnowała i oddała je miastu Bielsko-Biała. Jego ówczesne władze zdecydowały, że jeden z byłych koszarowych obiektów służyć będzie Liceum Medycznemu dla Pielęgniarek, a reszta stanie się bazą specjalistycznego szpitala dziecięcego. Oczywiście wiązało się to z koniecznym remontem wojskowych niegdyś pawilonów.

Pełniącą funkcję dyrektora szpitala w budowie została dr n. med. Franciszka Eitminowicz-Sułkowska, która wiele czasu, zdrowia i energii poświęciła idei utworzenia nowej, specjalistycznej placówki medycznej. Dziecięcy szpital w Bielsku-Białej – oficjalnie noszący nazwę Szpitala Miejskiego nr 3 - swoją działalność rozpoczął w 1959 roku. Jego patronem został Janusz Korczak - lekarz, pedagog, wielki przyjaciel dzieci, który w czasie okupacji hitlerowskiej pomagał sierotom w warszawskim getcie i choć miał szansę uratowania życia, poszedł na śmierć wraz ze swoimi podopiecznymi. W pierwszym oddanym do użytku szpitalnym budynku uruchomiono Oddział Niemowlęcy i Oddział Biegunkowy. W drugim wyremontowanym pawilonie funkcjonowały Izba Przyjęć, Oddział Dzieci Starszych o profilu diabetologicznym oraz Oddział Gruźlicy Dziecięcej. Prócz tego szpital posiadał również kuchnię mleczną dla niemowląt, kotłownię, pralnię i laboratorium. Z czasem, w kolejnym wyremontowanym budynku dawnych koszar utworzono hotel dla matek karmiących, kaplicę oraz pokoje dla lekarzy szkolących się w bielskim szpitalu i dla pracowników jego administracji. Dyrektorem Szpitala Dziecięcego w Bielsku-Białej był dr n. med. Jan Kroczak, jednocześnie ordynator Oddziału Biegunkowego. Prócz niego kadrę kierowniczą medycznej placówki tworzyli dr n. med. Franciszka Eitminowicz-Sułkowska, lek. med. Kazimierz Ziaja i lek. med. Jerzy Dalewski.

Udostępnij

1
+1
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę