O niestandardowych czynnościach, podjętych przez swoich podkomendnych poinformowało dowództwo śląskich "Terytorialsów".
13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej wsparła Instytut Pamięci Narodowej. W ramach współpracy z pionem śledczym IPN 13. ŚBOT wzięli udział w ekshumacji. Wystające z ziemi kości znaleźli mieszkańcy wsi Wancerzów. W miejscu znaleziska rozpoczęła się ekshumacja, prowadzona przez prok. Zbigniewa Woźniaka z Okręgowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach. Zaangażowanie 13 ŚBOT pozwoliło na sprawne przeprowadzenie prac i ułatwiło zadanie archeologowi oraz prokuratorowi.
- Nasi żołnierze upamiętniają bohaterów walczących o Niepodległość na wiele sposobów. Nie zapominamy o weteranach, żołnierzach Armii Krajowej, o grobach bohaterów i świętach ich upamiętniających. Aktywnie bierzemy udział w różnych imprezach i akcjach, które przypominają o tych, którzy bronili naszej Ojczyzny. Dlatego też gdy dotarła do nas prośba IPN o wsparcie w czasie ekshumacji, zgodziliśmy się bez wahania – powiedział dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej,
płk Tomasz Białas.
W trakcie prac z ziemi wydobyto 6 ciał oraz przedmioty, rzeczy ze skóry i ślady odzieży. Szczątki zostały zabezpieczone i przewiezione do zakładu medycyny sądowej. Na podstawie badań kości biegli ustalą płeć, stan zdrowia i ewentualne okoliczności, w jakich zmarli lub zginęli ludzie, do których należały. Analiza pozwoli również ustalić, czy są to ofiary zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Wojska Obrony Terytorialnej opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają Terytorialsami. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.