Remiza już gotowa - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ponad 5 mln. zł kosztowało odnowienie strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Mazańcowicach. W miniony weekend odbyło się uroczyste oddanie budynku do użytku.

MAzancowice straz

Budynek przekazano całej społeczności Mazańcowic, nie tylko strażakom, bowiem oprócz rozbudowanej i unowocześnionej części bojowej, drugą i trzecią kondygnację zajmuje duża i okazała sala widowiskowa.

– Uznaliśmy, że stary budynek jest nie tylko w złym stanie technicznym, ale i ma za mało miejsca, aby dobrze spełniać swoją rolę strażnicy i miejsca spotkań intensywnie rozwijającej się miejscowości. W Mazańcowicach co roku przybywa nowych mieszkańców, dodatkowo miejscowa straż pożarna, należąca do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, też ma coraz więcej obowiązków. Strażnica stanowi miejsce integracji całej społeczności, toteż jednogłośnie cała poprzednia Rada Gminy zagłosowała za budową nowej siedziby, obecna potwierdziła to, przyznając pieniądze na dokończenie strażnicy – mówi wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna.

–To kolejny krok w rozwoju naszej gminy i sołectwa Mazańcowic, zostawiamy trwałe dziedzictwo dla przyszłych pokoleń. Trzeba pamiętać jednak też o tych całych pokoleniach, które przed nami przyczyniały się do dobrobytu swoich rodzin i sąsiadów. Tak, jak założyciele straży ogniowej, a następnie strażacy, którzy przez te wszystkie lata nie tylko dbali o bezpieczeństwo swojej miejscowości, ale też zachowywali kulturę Śląska Cieszyńskiego i strzegli polskiej mowy. Należy się im wielki szacunek – dodawał wójt, który jako dar na otwarcie dla jednostki OSP wręczył dzwon. 

Nieco historii

Nowa strażnica zastąpiła dotychczasową, zbudowaną w latach 1961-1967 r. na potrzeby rozwijającej się miejscowości. Sama jednostka oficjalnie została założona pod sam koniec 1899 r., początkowo obejmowała opieką nie tylko Mazańcowice, ale i sąsiednie miejscowości, które nie miały swoich straży. W historii OSP Mazańcowice nie brakowało dramatycznych chwil. W 1971 r. podczas pożaru rafinerii nafty w Czechowicach-Dziedzicach zginęła 20-letnia Halina Dzida, która prowadziła drużynę pożarniczą z Mazańcowic, walczącą z pożarem. Dziś jej postać upamiętnia tablica wmurowana przy wejściu do strażnicy. Na frontonie zamocowano także przeniesioną za starej siedziby OSP figurę św. Floriana. 

Co nowego?

W nowej strażnicy dwa stanowiska garażowe zostały uzupełnione o dwa kolejne, powstało także nowoczesna część, przeznaczona dla strażaków dyżurujących i przygotowujących się do służby. Budynek został podwyższony o jedną kondygnację, dzięki czemu powiększyła się przestrzeń poddasza. Będzie ją można wykorzystać w miarę pojawiających się potrzeb. Budynek od południa został poszerzony, dzięki czemu powierzchnia użytkowa wzrosła do 1380 mkw.

Tak duża przestrzeń zapełniła okazała sala widowiskowa na kilkaset osób ze sceną i antresolą z dodatkowymi miejscami dla uczestników spotkań. Sala wyposażona jest w klimatyzację, obok jest kuchnia cateringowa. Podwyższona została wieża z blisko 11 m do ponad 16 m, przy okazji poszerzono również klatkę schodową, osoby niepełnosprawne mają ułatwiony dostęp do wnętrza. Rozbudowa strażnicy objęła nie tylko samo powiększenie obiektu i jego modernizację, budynek został też ocieplony i wyposażony w nową gazową kotłownię. Przy okazji remontu został także przygotowany plac manewrowy. Całość kosztowała ponad 5,2 mln zł. 

 

Udostępnij

2
+1
1
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę