Takie rozwiązanie ucieszy zwolenników adrenaliny, a zmartwi miłośników spokoju i dbałości o przyrodę. Protestują już wędkarze.
To już było
Przypomnijmy, że kiedyś, przez wiele lat po Jeziorach Żywieckim i Międzybrodzkim mogły pływać jedynie motorówki policji i WOPR, a także łodzie motorowe tych, którzy uzyskali specjalne zezwolenia. Sytuacja zmieniła się w kwietniu 2013 roku, kiedy Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, na wniosek wojewody śląskiego, uchylił uchwałę Rady Powiatu Żywieckiego z 2002 roku o zakazie używania prywatnych jednostek motorowych na zbiornikach Tresna i Porąbka. Pod koniec sierpnia 2013 Rada Powiatu Żywieckiego ponownie przywróciła zakaz. Uchwała straciła jednak moc obowiązywania, dlatego podczas sesji w kwietniu 2014, z wyjątkami, znów opowiedzieli się za zakazem używania łodzi motorowych i skuterów na obu zbiornikach.
Jednak?
Uchwała weszła w życie 6 maja 2014 i przetrwała około 5 lat. W ubiegły poniedziałek Rada Powiatu Żywieckiego znów uchyliła poprzednią uchwałę, a więc zniosła zakaz:
„Uchwała została przez Radę Powiatu w Żywcu podjęta w odpowiedzi na zalecenie Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, który w piśmie z dnia 12.04.2019r. wskazał brak badań akustycznych.” - informuje rzecznik żywieckiego starostwa Dariusz Szatanik.
Kto może korzystać?
„Uchylenie przez Radę Powiatu zakazu używania jednostek pływających o napędzie spalinowym na akwenach zbiorników Tresna i Porąbka, nie spowoduje, iż z dniem uchylenia zakazu wszystkie jednostki pływające będą mogły korzystać z w/w zbiorników. Zgodnie bowiem z przepisem art. 34 pkt. 9 ustawy z dnia 20 lipca 2017r. Prawo wodne (tekst jedn. Dz. U. z 2018r. poz. 2268 ze zm.); uprawianie na wodach sportu, turystyki lub rekreacji przy pomocy jednostek pływających wyposażonych w silnik spalinowy o mocy silnika powyżej 10 kW, z wyłączeniem dróg wodnych, jest szczególnym korzystaniem z wód wykraczające poza powszechne korzystanie z wód oraz zwykłe korzystanie z wód.
Zgodnie z art. 389 pkt. 2 Prawa wodnego na szczególne korzystanie z wód wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Organem właściwym do wydawania pozwoleń wodnoprawnych jest Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które jest równocześnie zarządcą zbiorników Tresna i Porąbka.
Do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego wymagane jest przedłożenie operatu wodnoprawnego oraz uiszczenie opłaty. Z kolei art. 476 ust. 1 Prawa wodnego stanowi; Kto bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego albo z przekroczeniem warunków określonych w pozwoleniu wodnoprawnym korzysta z wody lub wykonuje urządzenia wodne albo inne czynności wymagające pozwolenia wodnoprawnego - podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.” - precyzuje powiatowe postawnowienia jego rzecznik.
Wędkarze już protestują
Wprowadzana zmiana, to z jednej strony czyjeś korzystanie z wolności walor rekreacyjny, z drugiej strony groźba hałasu, zagrożeń dla przyrody, a nawet bezpieczeństwa innych korzystających. Do sprawy szybko odniósł się Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Bielsku-Białej. Wędkarze podkreślają, że te dwa zbiorniki znajdują się w Parku Krajobrazowym Beskidu Małego, a stworzenie parku miało na celu chronienie zasobów przyrody.
„Przywrócenie do pływania po akwenach jednostek wyposażonych w silniki spalinowe, w stopniu znacznym przyczyn i się do zachwiania równowagi w środowisku przyrodniczym, a tym samym będzie miało znaczny wpływ na zanieczyszczenie w ekosystemie” - czytamy w odezwie OPZW, której całość można przeczytać poniżej.