WOT i przysięga w Cieszynie - największa - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama

„Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam…” te słowa po 15 dniach intensywnego szkolenia wypowiedziało w Cieszynie blisko 150. „terytorialsów”. To największa przysięga wojskowa w 13. Śląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Przysiega7 WOT

Przysięga odbyła się na po raz pierwszy w Cieszynie. To właśnie tu w listopadzie powstał drugi batalion 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obecnie w WOT służbę pełnią już blisko 24 tys. żołnierzy. W Śląskiej Brygadzie „terytorialsów” jest już ponad 840. Choć różni ich bardzo wiele – łączy z pewnością jedno – chęć służby Ojczyźnie.

 - Per aspera ad astra” – przez ciernie do gwiazd ale też przez trudy do sukcesu. Ta starożytna sentencja doskonale oddaje to co przeszliście przez ostanie 16 dni. Dni pełne nowych wyzwań, chwil słabości i zwątpienia ale także chwil uwierzenia w siebie w swoje możliwości przełamania własnych ograniczeń. - powiedział podczas uroczystej Przysięgi, dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Tomasz Białas.

Jak zaznaczył szkolenie podstawowe to tak naprawdę dopiero początek...

- Stając dzisiaj na placu macie za sobą pierwsze sukcesy w tym ukończone szkolenie podstawowe. Nie są to jeszcze przytoczone w sentencji „gwiazdy” te będą za trzy lata kiedy zakończycie pełny cykl szkolenia. Wszystko zależy od Was od waszego zaangażowania, determinacji w dążeniu do celu. Od tego co wybierzecie: rezygnację czy skorzystanie z okazji aby w ramach kolejnych szkoleń poszerzać swoją wiedzę, pokonywać granice własnych słabości, poczuć smak zwycięstwa gdy coś trudnego dzisiaj będziecie z łatwości wykonywać w przyszłości –mówił płk Białas.

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych powstały z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

 

Udostępnij

5
+2
3
Reklama
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę