Osiągnięcia sportowe obu tytułowych skoczków są kosmiczne w sensie przenośnym, a teraz zawitali w kosmos bardziej dosłownie i na trwałe.
Na przełomie września i października 2021 Michał Kusiak, wspólnie z Michałem Żołnowskim, postanowili zaproponować dwie nazwy dla planetoid, odkrytych przez nich w grudniu 2012. Były to planetoidy (575195) 2011 LG33 oraz (593195) 2015 HR75. Propozycje padły na bardzo rozpoznawalnych sportowców dwóch ostatnich dekad trudniących się skokami narciarskimi - Adama Małysza i Kamila Stocha. Międzynarodowa Unia Astronomiczna drogą głosowania dopuszcza nazwy do publikacji. Praktycznie 99 procent zgłoszonych przez odkrywców nazw zostaje zaakceptowana.
- W odpowiedzi otrzymaliśmy jednak coś, czego się nie spodziewałem: "sportowcy biorący udział w igrzyskach olimpijskich, mogą lub wręcz powinni być przypisywani do planetoid Trojańskich związanych z Jowiszem, o jasności absolutnej 12, 13 i większej (co przekłada się na średnice 15 km i mniej). Taką konwencję niedawno ustalono na IAU General Assembly w 2018 r., gdyż zaczyna brakować nazw mitycznych bohaterów, które dla tej frakcji obiektów można byłoby wykorzystać - informuje Michał Kusiak.
Panowie Michałowie postanowili zatem napisać do Garetha Williamsa ponową prośbę wyjaśniając wagę osiągnięć obu sportowców. Uwzględniając sukcesy, wzloty upadki, niezwykłą skromność i co najważniejsze czyste konto w dziedzinie rywalizowania z innymi zawodnikami. Przyszła odpowiedź o braku przeciwwskazań, aby dwie wybrane przez Komisję WGSBN planetoidy Trojańskie nazwane zostały według ich sugestii.
- Tym samym mieliśmy nadzwyczajny przywilej przy sugerowaniu nazw i od dziś planetoidy (25937) oraz (25938) noszą nazwy Małysz oraz Stoch - kwituje Kusiak.
Co to za ciała niebieskie?
Planetoidy Trojańskie związane są grawitacyjnie z Jowiszem. Są z nim w tzw rezonansie orbitalnym i poruszają się w okolicy jednego z punktów libracyjnych, gdzie grawitacja Jowisza i Słońca wzajemnie się równoważą. Dzięki temu poruszają się wokół Słońca niemal w identycznym okresie jak Jowisz.
W tym wszystkim znamienny jest fakt, że Adam i Kamil są jedynymi osobami w Polsce i nielicznymi na świecie, których wyróżniono nazwaniem planetoid z tej dość specyficznej grupy, do niedawna zarezerwowanej jedynie dla mitycznych bohaterów wojen greckich i trojańskich i w zasadzie są przykładami otwierającymi nową konwencję nazywania planetoid z tej grupy.
Planetoida (25937) Małysz, wcześniej jako 2001 DY92, odkryta została 19.02.2001 roku w ramach projektu LONEOS, na pełny obieg wokół Słońca potrzebuje 12.21 roku a jej średnica to 15.1 km.
Planetoida (25938) Stoch, wcześniej 2001 DC102 odkryta 16.02.2001 r, w ramach projektu LINEAR. Na pełny obieg wokół Słońca potrzebuje 11.66 roku, a średnica 15.4 km.
Michał Kusiak jest znanym żywieckim znawca astronomii i odkrywcą. Nie tylko często przyczyniał się do nadania nowych nazw temu co na niebie, ale i - trochę bardziej przyziemnie, często gościł na łamach naszego portalu. Między innymi w lipcu br. pisaliśmy o planetoidzie Żywiec.