W ostatnim czasie przeprowadzono w Babiogórskim Parku Narodowym inwentaryzację zwierząt metodą pędzeń próbnych. Co wykazała, ile i jakich osobników butuje w tamtejszych lasach i polach?
Jak informują pracownicy parku, jedną ze stosowanych metod inwentaryzacji zwierząt (ssaków- jeleniowatych) w BgPN jest metoda pędzeń próbnych. Jest to metoda skomplikowana logistycznie, pracochłonna, wymagająca zaangażowania dużej ilości osób oraz środków. Metoda ta uważana jest za jedną z najdokładniejszych metod szacowania zwierzyny.
W dniach 25 -27 października 2023 r., w BgPN przeprowadzono inwentaryzację zwierzyny metodą pędzeń próbnych. Prace wykonano na losowo wybranych 6 powierzchniach reprezentujących główne typy siedliskowe lasów BgPN. W inwentaryzacji wzięło udział ok. 100 osób pełniących stałe funkcje podczas prac w terenie jako obserwatorzy (osoby zapisujące zwierzęta z określeniem płci i wieku) czy nagonka (osoby wypędzające zwierzęta z powierzchni). Uczestnikami tej inwentaryzacji byli pracownicy BgPN oraz wolontariusze ze Szkolnego Koła PTT„ Pionowy Świat” z VII LO w Bielsku Białej, Szkolne Koło PTT z Zespołu Szkół Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych w Bielsku Białej, członkowie Oddziału PTT w Bielsku Białej , członkowie Koła Przyrodniczego Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz wolontariusze Zurich Insurance Company Ltd Kraków.
Podczas inwentaryzacji stwierdzono gatunki zwierząt łownych: najliczniej jelenie – 49 szt., sarny -5 szt., dziki – 13 szt. i jarząbka. Aktualnie trwa opracowywanie wyników inwentaryzacji.