Konwent Powiatu Bielskiego - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kolejny Konwent gmin Powiatu Bielskiego odbył się w dniu 2 grudnia 2024 roku w gminie Wilamowice w siedzibie Muzeum Kultury Wilamowskiej. Obrady konwentu, które  poświęcone były wielu ważnym tematom rozpoczął Andrzej Płonka Starosta Bielski od przywitania zaproszonych gości, prezentacji programu oraz krótkiej informacji na temat bieżącej działalności Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

konwent powiatu bielskiego grudzien 2024

Następnie burmistrz Wilamowic Kazimierz Cebrat witając przybyłych gości, zaprezentował genezę powstania muzeum , informując jednocześnie o możliwości zwiedzenia obiektu z udziałem  dyrektor muzeum Justyny Majerskiej-Sznajder.

Wsparcie policji w zwalczaniu narkotyków.

W kolejnym punkcie obrad głos zabrał insp Krzysztof Herzyk - Komendant Miejski Policji w Bielsku-Białej, który na wstępie zaprezentował temat związany z  problemem narkotyków pojawiających się coraz częściej  w szkołach wśród coraz to młodszych uczniów. Dyskusja wśród samorządowców i wymiana doświadczeń dotyczących tego problemu w poszczególnych gminach była wstępem do omówienia wniosku o dofinansowanie zakupu podręcznego spektrometru NIR do identyfikacji narkotyków dla Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej. Specjaliści z Wydziału do walki z przestępczością narkotykową z Bielska-Białej i Cieszyna zaprezentowali możliwości ww. specjalistycznego sprzętu, dzięki któremu w ciągu bardzo krótkiego czasu  możliwe jest rozpoznanie czy dana substancja jest narkotykiem i czy znajduje się na ogólnoświatowej liście substancji zabronionych. Tego typu urządzenie ułatwi, a przede wszystkim znacznie przyspieszy działania operacyjne policji, niwelując potrzebę specjalistycznego badania laboratoryjnego, na którego wynik trzeba czekać często nawet kilka miesięcy. Zakup tego sprzętu szacowany jest na kwotę około 195 tys. złotych. Prezentując  temat Komendant zwrócił się o wsparcie zakupu tego specjalistycznego sprzętu  w roku 2025 przez samorządy Powiatu Bielskiego. Ważnym tematem zaprezentowanym również przez przedstawiciela Komendy Miejskiej Policji asp. szt. Marka Gałuszkę – Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego były wybrane zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności związane z doświetleniem przejść dla pieszych w Gminach Powiatu Bielskiego. Przy tej okazji Samorządowcy przyjęli podziękowania  za współpracę w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym czy wspieranie akcji społecznych m.in. „Świeć Przykładem – Noś odblaski”. Jednocześnie nawiązała się dyskusja dotycząca doświetlenia przejść dla pieszych, zabezpieczenia dróg gminnych i powiatowych. Na zakończenie Komendant Miejski Policji Pan insp. Krzysztof Herzyk podziękował Samorządowcom za pomoc finansową na zakup samochodów policyjnych, profilaktykę ruchu drogowego, odblaski i całoroczne wsparcie.

Zakup agregatów prądotwórczych dla Ukrainy.

Podczas poprzednich konwentów Wójtowie i Burmistrzowie a także Starosta Bielski zadeklarowali wsparcie oraz  pomoc dla zaprzyjaźnionego Powiatu Czerniowieckiego w Ukrainie. Deklaracja dotyczyła  sfinansowania zakupu agregatów prądotwórczych i sprzętu rehabilitacyjnego. .I właśnie w  Wilamowicach gościliśmy przedstawicieli ukraińskiego samorządu, którzy w związku z finalizacją ww. zakupów oficjalnie odebrali sprzęt i podpisali potwierdzenie jego przekazania. Dodatkowego wsparcia  tego przedsięwzięcia udzielił również partnerski powiat Rein -Erft z Niemiec, który przekazał kwotę 25 tys. na zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla Szpitala w Kicmaniu.

Zakup koncentratora tlenu dla Bielskiego Pogotowia.

Obecny na konwencie dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego Wojciech Waligóra zaprezentował planowaną na 2025 rok inwestycję pn. „Dostawa i montaż systemu koncentratora tlenu dla Bielskiego Pogotowia Ratunkowego”, której koszt wyniesie ok. 700 tys. złotych. Prezentując  przyszłe przedsięwzięcie Dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego zwrócił się do Samorządowców o  wsparcie finansowe tej inwestycji.

W ślad za Panem Dyrektorem  również Starosta poprosił gminy o wsparcie Bielskiego Pogotowia Ratunkowego i partycypację finansową w tym przedsięwzięciu. Dzięki wspólnej realizacji powyższej inwestycji gminne samorządy będą mogły liczyć również na zabezpieczenie tlenu medycznego m.in. dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Dyrektor Waligóra dodał , iż w planach na 2025 rok mają również zakup 2 specjalistycznych karetek za kwotę blisko 1,8 mln złotych.

Plany zagospodarowania przestrzennego.

W ramach omówienia bieżących spraw związanych ze współpracą Gmin i Powiatu w realizacji zadań publicznych poruszone zostały zagadnienia dotyczące planów zagospodarowania przestrzennego oraz planów ogólnych w Gminach Powiatu Bielskiego a także  zagadnienia związane z ustawą z dnia II sierpnia 2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu, które przedstawiła samorządowcom Pani Barbara Domagalska - Naczelnik Wydziału Budownictwa Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej. Podczas spotkania w celu ulepszenia kontaktów i współpracy w powyższym zakresie zaproponowano organizację wspólnych spotkań naczelnika Wydziału Budownictwa wraz z kierownikami wydziałów zajmujących się tymi zadaniami w gminach.

Piecza zastępcza.

Konwent zakończyły podziękowania skierowane do wszystkich samorządowców od Pani Katarzyny Olszyny-  Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie wraz z prośbą o dalszą współpracę  w zakresie wspólnej promocji pieczy zastępczej. Poinformowała również o sukcesie dotychczasowej systematycznej i aktywnej promocji zarówno w mediach, na stronach internetowych, jak i podczas licznie organizowanych stoisk informacyjnych w ramach imprez w poszczególnych gminach powiatu. W ostatnim czasie przeszkolonych zostało aż 12 rodzin zastępczych co klasyfikuje nasz powiat jako jednego z liderów w skali całego kraju. Dyrektor Katarzyna Olszyna zaproponowała również aby w każdej gminie raz w miesiącu pojawił się „mobilny” punkt informacyjny pieczy zastępczej.

 Starosta A. Płonka wraz z Markiem Rączka-Naczelnikiem Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej przedstawili również bieżące informacje organizacyjne związane z zakończeniem działań powodziowych na terenie Powiatu Bielskiego.

 

źródło: powiat.bielsko.pl/ Magdalena Więzik

Udostępnij

0
0
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę