Pierwszy taki stół operacyjny na świecie. Z Żywca dla WOŚP - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Złamanie kości piszczelowej z wtórnym przemieszczeniem to jeden z pierwszych ostrych przypadków zoperowanych przez lekarzy z Oddziału Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej na nowym stole operacyjnym. W ciągu roku chirurdzy dziecięcy ze Szpitala Parkitka
w Częstochowie wykonują ponad tysiąc sto operacji, z tego 400 zespoleń wymagających niejednokrotnie milimetrowej precyzji. Teraz ich pracę wspiera Famed Optima, pierwszy na świecie stół operacyjny pokryty włóknem węglowym, który ułatwia obrazowanie medyczne.

Famed-Stool jedyny na swiecie

 

Lekarze ze Szpitala Parkitka udzielają fachowej pomocy nawet dwóm tysiącom młodych pacjentów rocznie. Specjalizują się m.in. w leczeniu skomplikowanych złamań. Z tego względu przekazany stół wyposażono w specjalny blat do operacji ręki, a także karbonowy – przezierny wyciąg ortopedyczny, z akcesoriami dedykowanymi zabiegom tego typu.

 – Z przypadków urazowych operowaliśmy już m.in. złamaną kość piszczelową z wtórnym przemieszczeniem, początkowo leczoną zachowawczo w unieruchomieniu gipsowym. Dzięki przezierności dystalnej części stołu Famed Optima i jego podnóżków, możliwe było szybkie i bezproblemowe założenie śródszpikowego zespolenia ESIN drutami TENsystem, bez konieczności następowego unieruchomienia gipsowego. Te fachowe sformułowania dla pacjenta oznaczają prawie natychmiastową możliwość rehabilitacji oraz perspektywę szybszego powrotu do zdrowia – mówi dr Andrzej Krempaszanka, kierownik Oddziału Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie.

– Jesteśmy wdzięczni, że Finał to nie tylko fantastyczna zbiórka pieniędzy, ogromna solidarność Polaków, ale też konkretne dary rzeczowe od firm takich jak Famed Żywiec. Dzięki temu pierwsze efekty naszego finałowego grania są praktycznie natychmiastowe – mówi Anna Orzech, rzeczniczka prasowa Fundacji WOŚP.

 Nieoceniona pomoc podczas operacji

Częstochowscy lekarze mogą pochwalić się dwudziestoletnim doświadczeniem w swojej specjalizacji. W tym okresie znacząco zmieniły się technologie, które wykorzystują. Przed 20 laty powszechne było zakładanie pośrednich lub bezpośrednich wyciągów kończynowych na okres 2-4 tygodni i unieruchomienia gipsowe, w wyniku których pacjent był niemalże „przykuty do łóżka”.

– Obecnie nie korzystamy już z takich rozwiązań, a naszą pracę znacząco ułatwiają specjalistyczne stoły wyciągowe. Dzięki WOŚP oraz Famedowi Żywiec możemy wykonywać zabiegi korzystając ze stołu operacyjnego dopasowanego funkcjonalnie do naszych potrzeb i wyposażonego w dedykowane akcesoria – dodaje dr Krempaszanka.

O ile w przypadku młodszych pacjentów funkcje wyciągowe stołu są mniej istotne, to inaczej sprawa ma się w przypadku nastolatków.

– Naszymi pacjentami są dzieci i młodzież, od niemowlaków do wchodzących w dorosłość 18-latków. Starsi pacjenci ważą już na tyle dużo, że prawidłowe – wymagające milimetrowej precyzji – nastawienie złamanych kości, dzięki funkcjonalności stołu operacyjnego i jego wyciągowym akcesoriom, staje się łatwiejsze. Znacząco ułatwia to właśnie przezierny wyciąg z włókien węglowych. Szczególnego znaczenia taka funkcjonalność nabiera w przypadkach złamań kości udowej i piszczelowej – wyjaśnia dr Krempaszanka.

Podczas realizowanych w oddziale operacji bardzo ważna jest dobra przezierność sprzętu i kompatybilność z ramieniem C (mobilny aparat RTG). Nowy stół oferuje przezierny dla promieni RTG blat, a długie „okno” (1340 mm) i obrazowanie w zakresie 360° dają duże możliwości użycia rentgena.

– Sprzęt ułatwia pracę zespołowi lekarsko-pielęgniarskiemu. Chodzi nie tylko o aspekt związany z wykorzystaniem rentgenogramów, ale również kwestie takie jak np. brak konieczności obecności technika radiologicznego czy możliwość użycia tylko jednego mobilnego aparatu RTG, zamiast dwóch. Miłym zaskoczeniem dla anestezjologów dziecięcych była przezierność stołu dla promieniowania RTG. Po założeniu przez nich wkłucia centralnego do żyły podobojczykowej,

w warunkach sali operacyjnej, mogli natychmiast skontrolować położenie cewnika w prawym przedsionku serca. Bez konieczności transportowania dziecka do Pracowni Obrazowej – komentuje dr Krempaszanka.


Pierwszy taki stół operacyjny na świecie

Famed Optima to pierwszy na świecie stół operacyjny w pełni pokryty włóknem węglowym, materiałem o dobrych właściwościach przezierności promieni rentgenowskich i mniej podatnym na uszkodzenia. Zastosowanie go zmniejsza ryzyko uszkodzenia podzespołów mobilnego aparatu RTG w trakcie operacji, kiedy łatwo może dojść do niezamierzonego uszkodzenia cennego sprzętu. Stół można stosować np. w neurochirurgii, ortopedii, kardiologii, bariatrii, ginekologii czy chirurgii ogólnej. Dobre parametry przezierności pozwalają na ograniczenie dawki promieniowania przekazywanej pacjentowi i personelowi. Ma to znaczenie wobec ryzyka wystąpienia u lekarzy i pielęgniarek zmian chorobowych związanych z napromieniowaniem wynikającym z częstej ekspozycji na radiację. Podczas jednej operacji wykonanych może być nawet kilkadziesiąt zdjęć rentgenowskich.

 – Karbon to w sprzęcie medycznym „technologia jutra”, którą Famed wdraża już dzisiaj. Odpowiada na potrzeby środowiska lekarskiego nie tylko ułatwiając obrazowanie medyczne, ale, co równie istotne, podnosząc bezpieczeństwo tej procedury. Taki jest właśnie stół przekazany Fundacji WOŚP i Szpitalowi Parkitka w Częstochowie. Wiemy, że trafił w naprawdę dobre ręce – komentuje Marek Suczyk, wiceprezes Famedu Żywiec.

 – Z perspektywy lekarza fakt, że są osoby, firmy czy organizacje, które chcą służbie zdrowia pomagać i pomagają, sprawia że „wciąż nam się chce”. To dobrowolne zaangażowanie, którego jesteśmy beneficjentami, jest remedium na wypalenie zawodowe. Naprawdę bardzo to doceniamy – podsumowuje dr Krempaszanka.

Udostępnij

6
+6
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę