Aleksandra Kucińska, fizjoterapeuta z oddziału rehabilitacji leczniczej dla osób dorosłych w stanie śpiączki w Górnośląskim Centrum Terapii "Repty" została międzynarodowym instruktorem koncepcji Bobath dla dorosłych. To druga osoba w Polsce i jedna z 200 na całym świecie z tak prestiżowym certyfikatem.
Koncepcja Bobath jest pomocna w pracy z osobami z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Ma na celu poprawę sprawności pacjenta poprzez wsparcie i stymulowanie jego naturalnych procesów neuroplastyczności.
- Dzięki wiedzy opartej o najnowsze doniesienia naukowe oraz analizie prezentowanych przez pacjenta zachowań ruchowych możemy lepiej zrozumieć działanie systemu nerwowego, a przez to nasza terapia staje się bardziej skuteczna, specyficzna i kreatywna– mówi Aleksandra Kucińska.
Koncepcja została opracowana przez małżeństwo Berty i Karela Bobath w latach 40 XX wieku i jest stale aktualizowana i rozwijana. Na świecie organizacją zrzeszającą terapeutów i instruktorów jest IBITA, w Polsce mamy Polskie Stowarzyszenie Terapeutów Bobath.
- Dla mnie niezwykle istotne jest zidentyfikowanie potencjału pacjenta a następnie znalezienie takich dróg torowania, które pozwolą mu ten potencjał rozwinąć i budować coraz to nowe umiejętności ruchowe. Ważne przy tym by zarówno pacjent, jak i terapeuta byli aktywni w czasie terapii i czerpali z niej radość i satysfakcję.
Fizjoterapeutka ze szpitala w Reptach, podkreśla, że sam proces certyfikacji był trudny. Przygotowania do egzaminu końcowego – kursy i szkolenia trwały, aż 6 lat i wymagały umiejętności posługiwania się językiem angielskim.