Plany Szpitala Śląskiego w Cieszynie - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

O przeprowadzonych inwestycjach, tych właśnie trwających oraz planach mówił w czasie wtorkowej (28 stycznia) sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego Adam Śliż, dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie. To pierwsze publiczne wystąpienie, odkąd 1 stycznia stanął na czele Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej. Wcześniej był zastępcą dyrektora do spraw techniczno-gospodarczych.

szpital śląski cieszyn

Największą prowadzoną obecnie inwestycją jest przebudowa i doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz pracowni diagnostycznych współpracujących z SOR, która jest finansowana w 100 procentach ze środków Funduszu Medycznego.

– Zakończyliśmy jej pierwszy etap i jesteśmy w trakcie przenoszenia po przebudowie Pracowni Endoskopii, która dzięki pozyskanym środkom została również doposażona w niezbędny sprzęt medyczny. W drugim etapie chcemy osiągnąć zwiększenie przestrzeni SOR-u, w którym zaplanowano zwiększenie liczby miejsc w strefie obserwacyjnej z czterech do sześciu, a także zapewnienie kompleksowej diagnostyki obrazowej na poziomie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Aktualnie jesteśmy w trakcie postępowania na dostawę nowego tomografu komputerowego oraz wymianę RTG i systemu monitorowania – mówił dyrektor Szpitala Śląskiego, który jest związany z tą placówką od 1997 roku.

Projekt wart jest 15 milionów złotych. Do końca czerwca powinny zakończyć się prace budowlane, a cała inwestycja ma zostać zamknięta do końca 2025 roku.

Fundusz Medyczny będzie także kluczowy w przypadku kolejnej dużej inwestycji. Został już do niego złożony wniosek, który zakłada w latach 2025-2029 przebudowę budynków szpitalnych na potrzeby psychiatrii. Chodzi konkretnie o Pawilon VII, w którym znajduje się całodobowy Oddział Psychiatryczny dla dorosłych, remont i wyposażenie budynku starego RTG, budynek nr 9 obecnie pustostan – na potrzeby psychiatrii dzieci i młodzieży; śmiały projekt zakłada także przebudowę I piętra Pawilonu I – przeniesienie tam Poradni Zdrowia Psychicznego celem zwiększenia miejsca dla poszerzonego Oddziału Dziennego Psychiatrycznego. Całość opiewa na kwotę 36 milionów złotych. Szpital walczy o dofinansowanie w wysokości 100 procent.

W ocenie jest już inny projekt o wartości 67 milionów złotych. Chodzi o przebudowę i doposażenie szpitala pod kątem realizacji świadczeń onkologicznych i poprawy warunków socjalno-bytowych dla pacjenta onkologicznego. Fundusze mają pochodzić z Krajowego Planu Odbudowy.

– Dzięki tej inwestycji rozpocznie się przebudowa części II piętra Pawilonu Łóżkowego w celu uruchomienia dodatkowych sal zabiegowo-operacyjnych (w standardzie bloku operacyjnego, 1 lub 2 sale w zależności od możliwości spełnienia wymogów) oraz sali wybudzeń, modernizacja IV piętra Pawilonu Łóżkowego w części przeznaczonej dla Oddziału Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Onkologicznej i Oddziału Otolaryngologicznego, modernizacja VI piętra Pawilonu Łóżkowego w części przeznaczonej dla oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej, modernizacja VIII piętra Pawilonu Łóżkowego w części przeznaczonej dla Oddziału Ginekologiczno-Położniczego, zakup i modernizacja urządzeń i wyrobów medycznych. Wszystkie te działania wpisują się w zmiany planowane w reformie proponowanej dla szpitali, głównie powiatowych – przedstawiał podczas sesji Adam Śliż. Dodał, że placówka czeka także na inne konkursy. Szpital Śląski ma na przykład powalczyć o środki na rozbudowę infrastruktury informatycznej oraz e-usług.

Dyrektor Szpitala Śląskiego w swoim przemówieniu skupił się jednak nie tylko na dużych inwestycjach, ale codzienności, naznaczonej między innymi podkupowaniem personelu czy problemami z płatnościami realizowanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Na obecną chwilę oczekujemy zapłaty przez Narodowy Fundusz Zdrowia naszych nadwykonań za 2024 r. na kwotę ponad 12 milionów złotych, w tym za wykonane świadczenia nielimitowane w kwocie ponad 3 miliony złotych. Tak duży poziom zrealizowanych świadczeń jest pokłosiem ogromnego zapotrzebowania ludności na leczenie – likwidowanie tzw. długu zdrowotnego pocovidowego, renomy naszego szpitala, zatrudniającego wielu znakomitych specjalistów czy zwiększonych – zgodnie z założeniami przygotowywanej reformy – usług medycznych w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej, czyli poradniach, kosztem np. uniknięcia potrzeby hospitalizacji pacjenta – podkreślił gość wtorkowej sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego i zadeklarował kontynuację współpracy z Zarządem oraz Radą Powiatu. Podkreślił, iż zarówno on, jak i jego zastępcy są chętni do udziału, czy to w komisji zdrowia, czy komisji budżetu, gdzie szerzej będzie można omówić bieżącą sytuację Szpitala. Jest otwarty na przykład na zorganizowanie w kierowanej przez niego placówce spotkania Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej.

Ważne słowa padły także na zakończenie. Już w październiku 2026 roku w Szpitalu Śląskim mają pojawić się pierwsi studenci medycyny. To pokłosie podpisanej umowy z Akademią Medyczną Nauk Stosowanych. Z myślą o przyszłych lekarzach rozpoczęły się już prace projektowe w Pawilonie II.

O dniu współczesnym oraz planach Adam Śliż, dyrektor Szpitala Śląskiego, mówił w czasie sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego, która odbyła się w ostatni wtorek stycznia.

 

źródło: powiat.cieszyn.pl

 

Udostępnij

0
0
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę