Większe napięcie w strefie - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama

Zakłady energetyczne Tauron z Bielska chcą do września zbudować dodatkową linię energetyczną dla Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej.

Wysoke napiecie

Wójt Janusz Pierzyna w czerwcu spotkał się z dyrekcją firmy Tauron, aby porozmawiać o rozbudowie infrastruktury energetycznej.

– Obecnie energetyka naszej Strefie zapewnia prąd o mocy 1,5 MW. Dla potrzeb dotychczasowych nabywców działek to wystarczało. Jednak zgłaszają się kolejni inwestorzy zainteresowani zakupem działek i budową zakładów przemysłowych. Dla nich trzeba zapewnić dodatkową moc, co nie leży w kompetencjach i możliwościach samorządu Gminy Jasienica – mówi Pierzyna.

Wójt otrzymał zapewnienie od dyrekcji Tauronu, że dodatkowe zasilanie powstanie do końca września. W tej sprawie firma już rozpoczęła działania. Została zakupiona część materiałów potrzebnych do ułożenia dwóch kabli. Zostaną one poprowadzone do Strefy od stacji transformatorowej przy ul. Gwiezdnej w Bielsku w rejonie granicy z gminą Jasienica w Międzyrzeczu Górnym. Każdy z kabli będzie dysponował minimalną mocą energetyczną 7,5 MW, łącznie z obecnym zasilaniem i rezerwą, pozwoli to na dostarczanie nawet 20 MW energii elektrycznej. Według informacji przekazanych przez Tauron, na inwestycję firma wyda ok. 7 mln zł.

– To zdecydowanie wzmocni potencjał naszej Strefy Ekonomicznej, tym samym zwiększając wartość gruntów, które w przyszłości przeznaczymy do sprzedaży – dodaje wójt Janusz Pierzyna.

Do tej pory Gmina Jasienica sprzedała grunty o łącznej powierzchni blisko 17 hektarów, za co uzyskała w sumie ponad 24 mln zł brutto. Obecnie został ogłoszony przetarg na sprzedaż następnej, dziewiątej już działki o powierzchni ok. 3 ha. Jak dotąd na żadnej z działek nie powstał zakład, ale dotychczasowi nabywcy wystąpili o pozwolenie na budowę i wkrótce mają rozpocząć inwestycje.

Udostępnij

1
+1
0

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę