Chorujemy czy pracujemy? ZUS podsumował kontrole zwolnień lekarskich - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Śląskie oddziały ZUS podsumowały wyniki kontroli zwolnień lekarskich w 2019 r. Ponad 4,7 tys. osobom w województwie śląskim wstrzymano lub cofnięto zasiłki chorobowe na kwotę przekraczającą 4,3 mln zł. Jednocześnie ograniczono ponad 9,8 tys. dni absencji z prawem do zasiłku chorobowego, co dawałoby prawie 26 lat nieobecności w pracy.

ZUS Bielsko-Biala

Pomimo coraz większej świadomości społeczeństwa, że zwolnienie lekarskie ma służyć rekonwalescencji, wciąż jest grono osób, które wykorzystuje je niezgodnie z przeznaczeniem. I tak zamiast skupić się na leczeniu to podczas „chorobowego” zatrudniają się u innego pracodawcy, albo prowadzą własny biznes i jednocześnie pobierają zasiłek chorobowy, bądź też wyjeżdżają za granicę do pracy czy na wakacje.

Dwa rodzaje kontroli

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma ustawowy obowiązek prowadzić kontrole zwolnień lekarskich, co też regularnie czyni. W ubiegłym roku w województwie śląskim kontroli poddano w sumie 82 tys. osób. - Trzeba pamiętać o tym, że gdy mówimy o kontrolach zwolnień lekarskich tak naprawdę mamy na myśli dwa rodzaje kontroli: kontrolę wykorzystywania zwolnień lekarskich i kontrolę orzekania o czasowej niezdolności do pracy. W pierwszym przypadku polega na sprawdzeniu, czy osoba korzystająca ze zwolnienia lekarskiego nie świadczy pracy lub nie wykonuje innych czynności, które mogą utrudnić powrót do zdrowia, a druga jest prowadzona przez lekarzy orzeczników ZUS, którzy weryfikują czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora i niezbędna jest kontynuacja zwolnienia, czy też należy zwolnienie skrócić - tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Jakie sankcje

W przypadku kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich - jeżeli ZUS stwierdzi, że osoba korzysta ze zwolnienia niezgodnie z jego przeznaczeniem, Zakład wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, nakazuje jego zwrot. W przypadki kontroli orzekania, jeżeli po badaniu przez lekarza orzecznika okaże się, że chory może już wrócić do pracy, wówczas następuje tylko wstrzymanie wypłaty świadczenia.

Ile choroby w zwolnieniach lekarskich

W województwie śląskim w 2019 r. przeprowadzono ponad 65,7 tys. kontroli orzekania o czasowej niezdolności do pracy, czyli tych prowadzonych przez lekarzy orzeczników. Spośród tej liczby wydano 1739 decyzji o braku do zasiłku. W wyniku tej kontroli ograniczono ponad 9,8 tys. dni absencji chorobowych z prawem do zasiłku chorobowego, co dawałoby 26 lat nieobecności w pracy. Kwota wstrzymanych świadczeń w związku z tą kontrolą to ponad 716 tys. zł. Najwięcej chorych, którzy wrócili do pracy po kontroli lekarza orzecznika, było w Oddziale ZUS w Częstochowie. Na 8,5 tys. przeprowadzonych kontroli osób zasiłek chorobowy wtrzymano 580 osobom na kwotę 216 tys. zł. Najwięcej kontroli przeprowadzili lekarze orzecznicy w rybnickim oddziale ZUS , bo skontrolowali ponad 14 tys. osób. Świadczenia wstrzymano 236 osobom na kwotę ponad 100 tys. zł.
W oddziale ZUS w Bielsku-Białej w wyniku kontroli lekarzy orzeczników wstrzymano 242 osobom zasiłek chorobowy na kwotę 82,5 tys. zł. Chorzowscy lekarze orzecznicy zbadali 12,4 tys. orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy, z czego 260 osobom wstrzymano wypłatę zasiłku na kwotę 105 tys. zł. W oddziale ZUS w Sosnowcu na 12,5 tys. orzeczeń 282 osobom wydano decyzję o braku prawa do zasiłku, tym samy zaoszczędzono 138,7 tys. zł. W zabrzańskim ZUS kontroli poddano 11,3 tys. chorych z czego 139 na drugi dzień po badaniu wróciło do pracy, kwota wstrzymanych świadczeń przekroczyła 72,7 tys. zł.

Pracują zamiast chorować

W 2019 r. aż 3011 osób niezgodnie z przeznaczeniem wykorzystywało zwolnienie lekarskie. Łączna kwota cofniętych zasiłków w wyniku tej kontroli przekroczyła 3,618 mln zł. W większości przypadków chorzy zostali przyłapani na pracy zarobkowej w firmie konkurencji lub prowadząc własną działalność. Najwięcej osób w 2019 r. , które zamiast się kurować podejmowało inną aktywność było z terenu działalności oddziału ZUS w Chorzowie, który swoim zasięgiem obejmuje m.in. Katowice, Mysłowice, Rudę Śląską, Siemianowice. Na 2409 skontrolowanych prawie 967 osobom cofnięto i wstrzymano zasiłek na kwotę 980 tys. zł. Najwięcej pieniędzy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych musieli zwrócić mieszkańcy terenów podległych oddziałowi ZUS w Rybniku. W wyniku kontroli 3634 osób aż 828 osobom wstrzymano zasiłki na kwotę ponad 1,11 mln zł. Oddział ZUS w Bielsku-Białej skontrolował 2541 osób, 232 wstrzymano zasiłki na kwotę przekraczającą 276 tys. zł. Częstochowscy pracownicy ZUS skontrolowali 2707 osób, w wyniku kontroli pieniądze musiało zwrócić 294 osoby w łącznej wysokości blisko 418 tys. zł. Oddział ZUS w Sosnowcu przeprowadził kontrolę wykorzystywania zwolnień lekarskich wśród 2733 mieszkańców Zagłębia, z czego 338 wykorzystywało zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem, w związku z czym cofnięto świadczenia na kwotę 362,8 tys. zł.

Zabrzański ZUS skontrolował 2399 osób, z czego 352 osobom nakazano zwrot świadczeń na kwotę 465 tys. zł.

Prawo pracodawcy

- Warto pamiętać, że kontrole wykorzystywania zwolnień lekarskich mogą prowadzić i prowadzą również samodzielnie pracodawcy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Udostępnij

1
+1
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę