Babia Góra - gdzie diabeł (lub kosmita) mówił "dzień dobry" - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama

O Babiej Górze powiedziano i napisano już pewnie wszystko. O jej uroku, atrakcyjności turystycznej, specyficznym położeniu, widokowości, tragediach, historii. Ale nie tylko o tym.

Niewielu zna jeszcze jeden aspekt, można rzec magiczno ezoteryczny i poniekąd też eteryczny. Podobno UFO kiedyś się pojawiło nad Babią Górą. Bardziej po polsku to NOL (Niezidentyfikowany Obiekt Latający). Po słowackiej stronie ma się niby znajdować wejście do tajemniczego królestwa Agharty. Ale właściwie nie, natrafiłem niedawno, jednak przypomniało mi się, że już kiedyś coś słyszałem o pewnych dziwach z Diablakiem związanych. Mianowicie odbywały się tam w dawnych wiekach zloty czarownic. Stąd „babia”. A gdzie o tym wyczytałem? W ciekawej w tym kontekście książce, bo „Historii polskiego lotnictwa”. Autora już nie pomnę, ale w każdym razie poważne opracowanie to było. Sam termin „Diablak” ma też świadczyć o dziwnych i nieziemskich dziejących się tam rzeczach.

Jak najlepiej wychodzić na Babią? Od dawna uważam, że najlepiej słowackim szlakiem, od Slanej Wody. Ciekawa przekrojem trasa gwarantuje piękne widoki na Tatry przez większość jej ciągu, daje możliwość zejścia w to samo miejsce innym wariantem, wbrew pozorom dogodniejszy jest też sam dojazd, niż do wielu polskich szlaków. Wejście do krainy Agharty pewnie tez tutaj można po stronie plusów zanotować, choć jeszcze nań nie natrafiłem.

Udostępnij

11
+9
2
Reklama
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę