Odszedł Zdzisław Greffling - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

W piątek 3 maja br. w wieku 91 lat zmarł Zdzisław Greffling, współzałożyciel Klubu Inteligencji Katolickiej w Bielsku-Białej, wpisany do „Księgi Zasłużonych dla Bielska-Białej”.

Griffing 2

Zdzisław Greffling  urodził się 11 czerwca 1928r. w Częstochowie. Był absolwentem Politechniki Wrocławskiej, Wydz. Budowy Maszyn (1972). W latach 1942-1945 działał w Szarych Szeregach (grupa Żbika) w Częstochowie. Po odbyciu służby wojskowej, w latach 1955-1993 pracował w Zakładach Przemysłu Wełnianego w Bielsku-Białej. Od września 1980r. działał w NSZZ „Solidarność”. W 1981r. był współzałożycielem Klubu Inteligencji Katolickiej w Bielsku-Białej i wybranym pierwszym prezesem tego Stowarzyszenia. Za swoje zasługi dla Klubu otrzymał tytuł Honorowego Członka Klubu Inteligencji Katolickiej w Bielsku-Białej. Po wprowadzeniu stanu wojennego był współorganizatorem, następnie przewodniczącym Biskupiego Komitetu Pomocy Uwięzionym i Internowanym w Bielsku-Białej. Od roku 1984 współorganizował w kościele Opatrzności Bożej Msze św. za Ojczyznę. W latach 1989-1992 był przewodniczącym KZ „Solidarność” w Bewelanie. Od 1989 był członkiem Światowego Związku Żołnierzy AK, sekretarzem, wiceprezesem i prezesem Oddziału Bielsko-Biała, a od 2000r. wiceprezesem Zarządu Wojewódzkiego w Katowicach.

Póki siły mu pozwalały, był chorążym sztandaru Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Bielsku-Białej. W 2008 r. został wybrany na skarbnika członka Zarządu nowo powołanego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej z siedzibą w Bielsku-Białej i funkcję tę pełnił z zaangażowaniem przez wiele lat. Od 1993 r. był na emeryturze. W 1997r. był współzałożycielem i do roku 2006 członkiem Zarządu Stowarzyszenia Dom Polski w Bielsku-Białej. Od 1998r. należał do Akcji Katolickiej. W 2000r. został awansowany do stopnia majora. Odznaczony był m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1989), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2008), medalem Pro Ecclesia et Pontifice (2008).W 2012 r. Zdzisław Greffling wpisany został do „Księgi Zasłużonych dla Miasta Bielska-Białej”, otrzymał też tytuł „Zasłużony dla podbeskidzkiej Solidarności”.

źródło: Klub Inteligencji Katolickiej w Bielsku-Białej

Msza Św. Pogrzebowa odbędzie się  9 maja 2019r. (czwartek), o godz. 14.00 w  kościele pw. św. NMP Królowej Świata, ul. Startowa 16. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się na cmentarzu przy ul. Grunwaldzkiej.

Udostępnij

2
0
2
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę