"Nie" wycince drzew przy torach - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama

W grę może wchodzić wycięcie nawet kilkaset drzew.

Bielszczanie dla drzew2

Grupa bielszczan postanowiła zaprotestować przeciwko planom przedsiębiorstwa PKP PLK S.A. Zakładają one wycięcie drzew wzdłuż linii kolejowej 139 przebiegającej przez ścisłe centrum miasta Bielsko-Biała na odcinkach: Dworzec PKP Bielsko-Biała Główny do tunelu przy hotelu Prezydent oraz na odcinku od tunelu przy Teatrze Polskim do ul. Sempołowskiej. Zwrócili się do prezydenta Jarosława Klimaszewskiego o podjęcie działań przeciwko temu.

"Według PKP PLK S.A. Zakład Linii Kolejowych w Sosnowcu oraz Sekcji Eksploatacji Bielsko-Biała drzewa znajdujące się w torowisku linii 139 zostaną usunięte do końca 2019, najpóźniej do I kwartału 2020 w oparciu o ustawę o transporcie kolejowym z dnia 28 marca 2003 r. oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 7 sierpnia 2008r. w sprawie wymagań w zakresie odległości i warunków dopuszczających usytuowanie drzew i krzewów, elementów ochrony akustycznej i wykonywania robót ziemnych w sąsiedztwie linii kolejowej. Przepisy te określają, że drzewa nie mogą rosnąć w odległości mniejszej niż 15 m od osi skrajnego toru.

Nie można dopuścić do wycięcia drzew w ścisłym centrum miasta, stanowią one barierę przed hałasem (problem wszystkich mieszkańców kamienic sąsiadujących z torowiskiem). Są niezwykle cenne w architekturze krajobrazu naszego miasta, tworzą zieloną infrastrukturę i jedyną taką wyspę zieleni w tej części miasta.

Zwracamy uwagę na fakt, że rosnący zasób wiedzy o przyrodniczych i poza przyrodniczych walorach zadrzewień i drzew w miastach nie ma praktycznie żadnego przełożenia na działania podejmowane przez Urząd Miejski w Bielsku-Białej, o czym chyba najlepiej świadczy skala wycinek drzew, jaka miała miejsce w naszym mieście w ciągu ostatnich lat. Bielsko-Biała od lat betonowieje, jest wyjaławiane z obszarów zielonych, a mieszkańcy pozbawiani są podstawowych potrzeb społecznych i zapewnienia im wysokiej jakości życia poprzez dbanie o rozbudowywanie zielonej infrastruktury miasta." - twierdzą przeciwnicy wycinki.

To będą setki sztuk

Grupa, która nazwała się "Bielszczanie dla drzew", dokonała szacunku drzewostanu na tym odcinku. Wynika z niego, że może chodzić o  250 drzew na które zarządzający musi uzyskać zezwolenie na wycinkę oraz ponad 100 sztuk drzew na które zezwolenie nie jest wymagane zgodnie z ustawą o ochronie przyrody. Wśród drzew planowanych do wycinki znajdują się piękne okazy jesionów wyniosłych o pierśnicy odpowiednio 3,75 m oraz 3,42 m, które kwalifikują je do objęcia ochroną w formie pomnika przyrody.

Podpisz petycję

"Bielszczanie dla drzew" oczekują od władz Bielska-Białej podjęcia rozmów z zarządzającym linią kolejową, dokonania przeglądu drzewostanu, oceny drzew przez wykwalifikowanego dendrologa i usunięcie tylko tych drzew, które stwarzają realne zagrożenie. Oczekują również przejęcia odpowiedzialności za pozostały drzewostan, czyli dokonywania cyklicznych przeglądów i bieżącej pielęgnacji.

"Jeżeli nie zgadzacie się na usunięcie z krajobrazu naszego miasta zielonego korytarza od Dworca Głównego PKP do ul. Sempołowskiej, podpiszcie apel do Prezydenta Miasta Bielska-Białej o podjęcie działań w przedmiotowej sprawie" - zachęcają. Apel można znaleźć i podpisać TUTAJ.

Udostępnij

5
+4
1

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę