Nasi sąsiedzi z Ukrainy odwiedzili piękne Beskidy. Niektórzy z nich na co dzień uczą się języka polskiego. Czy podobała im się wycieczka?
Cieszyn otwarcie przywitał gości
Była to już szósta wizyta dzieci z rejonów wschodnich w naszym kraju (przed II wojną światową Sarny były polskim miastem), uczących się na co dzień języka polskiego. Goście byli zachwyceni możliwością spędzenia wakacji w ojczyźnie ich przodków.
- Bardzo się ucieszyłem, kiedy przyszła do mnie jedna z pracownic Starostwa z propozycją wsparcia finansowego grupy dzieci pochodzących z Ukrainy. Od samego początku wiedziałem, że trzeba je wspomóc, że nie można im w żadnym razie odmówić naszej pomocy. Nie mogliśmy tego zrobić ze środków budżetowych Starostwa, powiem więcej, nie chciałem tego robić w wyżej wymieniony przeze mnie sposób. Poszukałem więc innego rozwiązania i namówiłem pozostałych członków Zarządu Powiatu Cieszyńskiego, byśmy prywatnie ufundowali im bilety do kina. Nikt mi nie odmówił, z czego bardzo się cieszę i wszystkim dziękuję. W piątek, 19 lipca 2019 r. dzieci przyjechały na wycieczkę do Cieszyna. Dzięki naszemu niewielkiemu wsparciu mogły zobaczyć fantastyczny film. Mam nadzieję, że sprawiliśmy im olbrzymią frajdę, przecież w życiu nie ma nic bardziej cennego niż uśmiech dziecka! Żałuję tylko, że nie udało mi się spotkać osobiście z grupą, ponieważ uniemożliwiły mi to wcześniej zaplanowane obowiązki służbowe - powiedział Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński.
Kicmań po całych Beskidach
2 tygodnie wakacji spędziła w Beskidach także inna grupa młodzieży, tym razem z powiatu Kicmań. Przyjazd grupy ukraińskiej zorganizował ks. Stanisław Smolczewski, a wśród delegacji odpowiedzialnej za przyjazd była Halina Melnichuk – wicestarosta administracji rejonowej w Kicmaniu. Młodzież z Ukrainy w zdecydowanej większości po raz pierwszy była w Polsce. W sposób emocjonalny dzieliła się przeżyciami, z tego jak to nazwali, pięknego pobytu. Zwiedzili powiat bielski (Porąbka, Szczyrk), żywiecki (góra Żar, jezioro żywieckie, cieszyński (góra Czantoria, Ustroń), a także Wadowice (Muzeum św. Jana Pawła II), Kraków, Inwałd i Zator. Szczegółowo poznali historię i dzień dzisiejszy powiatu bielskiego oraz siedemnastoletnią historię partnerstwa pomiędzy powiatem bielskim i kicmańskim. Do swoich domów zawiozą pozytywne doświadczenia i wspomnienia.