Ochrona drzew w Bielsku-Białej. Dotyczy wszystkich zarządców nieruchomości - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Prezydent Bielska-Białej podpisał zarządzenie w sprawie ochrony drzew na terenie miasta.

Drzewa BB

 Zarządzenie to zobowiązuje podmioty zarządzające nieruchomościami w imieniu gminy Bielsko-Biała do dbałości o drzewa i krzewy oraz o prowadzenie procesów inwestycyjnych w taki sposób, aby zachować  jak największą  liczbę drzew. Przed przystąpieniem do opracowania rozwiązań projektowych trzeba będzie wykonać szczegółową inwentaryzację i waloryzację drzew i krzewów na terenie objętym planem danej inwestycji i na tej podstawie w ramach dokumentacji projektowej należało będzie wykonać tzw. POD czyli Projekt Ochrony Drzew.

W procesie planowania oraz już samej realizacji inwestycji trzeba będzie postępować zgodnie z opracowanymi  na zlecenie Wydziału Ochrony Środowiska Kartami określającymi standardy ochrony drzew w procesach inwestycyjnych. Karty opracowała dendrolog dr inż. arch. kraj. Marzena Suchocka (pracownik SGGW w Warszawie) i  będą one dostępne na stronie internetowej Miasta po wejściu w życie zarządzenia czyli 19 listopada 2019 r.

Koordynacja i egzekwowanie prawidłowej realizacji  zadań została powierzona Ogrodnikowi Miejskiemu.

Karty informacyjne  określają jasne zasady i wytyczne prac dla projektantów oraz uczestników budowy, które umożliwiają uniknięcie uszkodzenia korony, pnia, korzeni drzewa oraz ochronę gleby przed zagęszczeniem. Opracowanych zostało 6 kart dla wszystkich etapów procesu inwestycyjnego  zawierających wskazania i dobre praktyki  oraz tzw. Karta „0” określająca cel stworzenia kart czyli ochronę drzew na placu budowy.

Karta Nr 1 zawiera informacje dotyczące organizacji placu budowy i wytyczne do wyznaczenia Strefy Ochrony Drzew czyli SOD

Karta Nr 2 to  informacje i wytyczne dotyczące bezkolizyjnych nawierzchni i budowli

Karta Nr 3 zawiera informacje w zakresie ochrony gleby i prowadzenia prac ziemnych w czasie budowy

Karta Nr 4 przedstawia sposoby poprawy warunków siedliskowych czyli podpowiada jakie należy w danej sytuacji podjąć działania naprawcze

Karta Nr 5 to zapisy dotyczące właściwej pielęgnacji koron drzew , metody poprawnego cięcia gałęzi i konarów w razie potrzeby w czasie prowadzenia budowy

Karta Nr 6 zbiór wszystkich uzgodnień dot. prac w otoczeniu drzew – mamy tutaj informacje i wytyczne jakie dokumenty i uzgodnienia będą potrzebne w całym procesie inwestycyjnym. Znajdują się tu również zapisy dot. podstaw prawnych ochrony drzew oraz kar za zniszczenie drzewostanu.

Ważną rzeczą jest konieczność prowadzenia monitoringu w czasie prac i po ich zakończeniu przez inspektora nadzoru dendrologicznego lub specjalisty w zakresie ochrony drzew.

Wszystkie karty zawierają kod QR , który odsyła zainteresowanego do szczegółowo opisanych sposobów  i metod   postępowania oraz podpowiada dobre praktyki.

Mając świadomość, że drzewa są dobrem najwyższym podjęte zostały kroki w celu zachowania jak najlepszych  standardów ich ochrony.  Bielsko-Biała jest trzecim miastem w Polsce po Warszawie i Wrocławiu, które wprowadziło Karty informacyjne wyznaczające standardy ochrony drzew. 

Udostępnij

1
+1
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę