Nowy Plac Wojska Polskiego - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Prace projektowe, które w efekcie zmienią charakter i wygląd placu Wojska Polskiego oraz prowadzącej do niego ulicy Cyniarskiej, postępują. Miejski Zarząd Dróg w Bielsku - Białej prezentuje przygotowane dotąd projekty.

Plac wojska

- Do współpracy przy tworzeniu koncepcji tego terenu Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej zaprosił nie tylko architektów i urbanistów, ale także służby, które w przyszłości będą tu dbały o bezpieczeństwo oraz organizowały pokazy, koncerty i inne wydarzenia. Przyjazna i atrakcyjna przestrzeń publiczna ma zachęcać do wypoczynku i wspólnego uczestnictwa w kulturalnym i edukacyjnym życiu miasta. Całość ma jednak nawiązywać do historycznego charakteru tej części Bielska-Białej - informuje dyrektor MZD Wojciech Waluś.

Plac Wojska Polskiego podzielono na trzy strefy:
Pierwsza to obszar wzdłuż wschodniej i zachodniej pierzei placu. Powstaną tu dwa pasy o szerokości 10 metrów, w których zostaną posadzone drzewa. Elewacje budynków również ozdobią nasadzenia roślin pnących (będzie je podtrzymywała niezależna konstrukcja). Między frontami budynków a pasem drzew pojawią się chodniki dla pieszych, wzdłuż których będą mogły powstawać ogródki letnie.

W drugiej strefie – bliżej centrum placu - powstanie pas szerokości 4 metrów, tworzący drogę pożarową do kamienic. Sąsiednią przestrzeń wypełni niska, płożąca zieleń otoczona płotkiem i elementami małej architektury.

Strefa trzecia to centralna część placu z dekoracyjną fontanną, elektronicznym fortepianem i stylizowanym zegarem. W posadzce zostanie zamocowana tablica informująca o historycznym położeniu ratusza, wagi miejskiej i pompy wodnej. Po północnej stronie placu pojawią się także nowe drzewa. Ta strefa to przestrzeń wielofunkcyjna przeznaczona do organizacji wydarzeń okolicznościowych, koncertów czy jarmarków, z możliwością okazjonalnej instalacji sceny wraz z koniecznymi urządzeniami (reżyserka, podłączenia do sieci elektrycznej).

- Inwestycji będzie towarzyszyć także przebudowa ulicy Cyniarskiej, wzdłuż której powstanie parking. Ulicy zostanie przywrócony historyczny przebieg. Wizualnie zostanie bardziej wyprostowana, a nasadzenia kolejnych drzew odtworzą hipotetyczną zachodnią pierzeję. Ponieważ teren w tym miejscu zostanie sprowadzony do jednego poziomu, między ulicą a placem Wojska Polskiego pojawią się stylizowane słupki oddzielające ruch samochodowy od pieszego. Co ważne, nawierzchnia placu i ulicy Cyniarskiej zostanie dostosowana wysokościowo do poziomu ul. 11 Listopada. Plac oświetlą stylizowane latarnie nawiązujące stylistyką do tych z ul. 11 Listopada. Podświetlona ma być także okoliczna zieleń, do której ma być doprowadzony system automatycznego nawadniania z użyciem wody opadowej gromadzonej w specjalnych podziemnych zbiornikach - dodaje Wojciech Waluś.

Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu. Roboty budowlane zaplanowano na drugą połowę roku. Wcześniej muszą zostać wykonane prace modernizacyjne infrastruktury podziemnej, które przeprowadzą przedsiębiorstwa Aqua i Therma. Jeśli wszystko potoczy się bez niespodzianek, nowy plac Wojska Polskiego zostanie oddany do użytku w 2022 roku.

Udostępnij

3
+3
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę