Zwierzę ranne w nocy. Jak reagować? - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama

 Opisywaliśmy niedawno sposób postępowania w przypadku znalezienia padłej sarny na terenie miasta. A jak się zachować, jeśli zwierzę jest ranne?

 O postępowanie w nieco podobnej sprawie zapytała jedna z naszch czytelniczek:

- Co zrobić w sytuacji kiedy dojdzie do potrącenia zwierzęcia, a zwierzę przeżyje, a będzie to noc lub pora, kiedy niektóre służby już nie działają, a gabinety weterynaryjne są już zamknięte? Czy jest jakaś służba całodobowa, która w takich sytuacjach powinna zadziałać? Jakieś numery telefonu? - zastanawiała się dziewczyna.

Jak się dowiedzieliśmy w Powiatowym Inspektoracie Weterynaryjnym, sprawa nie jest prosta ani jednoznaczna, bo wszystko rozbija się o pieniądze. Nie ma jednej służby dla województwa, czy tym bardziej dla powiatu, która zajmowałaby sie takimi przypadkami całodobowo. Zapewnienie tego rodzaju opieki lub interwencji należy do zadań własnych gmin i to one same ustalają gdzie, w przypadku zdarzenia na ich terenie, poszkodowane bezdomne zwierzęta są kierowane. Według Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego u służb gminnych należy szukać pomocy i odpowiedzi. Te z kolei mało kiedy będą dostępne w godzinach późnych lub nocnych. W przypadku miasta Żywca polecany jest kontakt ze Strażą Miejską, która posiada aktualne informacje na temat podmiotów, do których można się kierować w takiej sytuacji.
Śląska Izba Lekarsko-Weterynaryjna na swojej stronie internetowej publikuje wykaz całodobowych zakładów weterynaryjnych. Można ją znaleźć TUTAJ. Dla powiatu żywieckiego podany jest jeden - w Lipowej. Po stosownym pytaniu usłyszeliśmy odpowiedź, że gabinet w rzeczywistości otwarty jest do godz. 19.00. Jak to więc załatwić?

- Urzędowa droga jest taka, że dzwoni się do Straży Miejskiej, która powiadamia Schronisko dla Zwierząt, które z kolei zabiera poszkodowane stworzenie. Ewentulnie można na własną rękę szukać lekarza, który akurat w danym mieście lub gminie ma praktykę otwartą do późnych godzin - powiedziała lekarz weterynarii z Żywca Joanna Jakubowska.

Udostępnij

4
+2
2
Reklama
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę