Włamują się i oszukują - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

 W ostatnim czasie coraz częściej zdarza się, że złodzieje przejmują konta na Facebooku i wysyłają wiadomości do znajomych z listy, wyłudzając pieniądze lub ważne dane. 

Klawiatura kompa

Schemat wyłudzania pieniędzy jest następujący. Złodziej najpierw włamuje się na profil pokrzywdzonego. Rozsyła do wszystkich znajomych wiadomość z prośbą o pilną pożyczkę. Przestępcy rozmowę rozpoczynają w różny sposób, jak choćby w ten dramatyczny sposób: „Hej, mam do Ciebie ogromną prośbę, jestem w pilnej potrzebie- zostałem okradziony…”, więc od razu przechodzili do sedna. Prosi o przekazanie numeru BLIK.

Wiadomość tę rozsyłają za pomocą aplikacji messenger do wszystkich znajomych danej osoby, której włamali się na konto społecznościowe. Tak więc pokrzywdzeni odczytują wiadomość, jako otrzymaną od znajomego czy znajomej. Oszuści nie proszą jednak ofiary o przelew, a o uruchomienie aplikacji banku i podanie sześciocyfrowego kodu BLIK, a następnie potwierdzenie wypłaty pieniędzy z bankomatu.

Złodzieje proszą o różne kwoty. Jeżeli ktoś odmówi nie rezygnują- proszą o niższe „pożyczki”. Niestety, już kilka osób uwierzyło oszustom i straciło swoje pieniądze.

Jak nie dać się oszukać? Policja radzi

"Przede wszystkim właściwie zabezpieczmy własne konta- czy to bankowe, czy społecznościowe. Zalecane jest:

- ustawienie trudnego do złamania hasła i uruchomienie ( duże i małe litery oraz cyfry, a także znaki specjalne jak np. * # $ itp. )

- dwuskładnikowego uwierzytelnienia podczas logowania na Facebooku ( aby to zrobić, należy wejść w ustawienia, a następnie w zakładkę bezpieczeństwo i logowanie)

Jeśli ktoś korzysta z BLIK-a, to w żadnym wypadku nie powinien nikomu podawać kodu BLIK, a tym bardziej zatwierdzać transakcji na swoim smartfonie, jeśli sam jej nie wykonuje. Zawsze też tego rodzaju prośbę możemy zweryfikować dzwoniąc do znajomego upewniając się, że to naprawdę on potrzebuje tej gotówki! Często bowiem osoba, której przejęto konto, nie jest tego świadoma i  orientuje się dopiero po telefonie od prawdziwego znajomego.

Niestety przestępcy wykorzystują naszą naiwność i pośpiech, w którym żyjemy. Właśnie dlatego tak ważne są ostrożność i czujność oraz przede wszystkim odpowiednie zabezpieczenie swojego konta.

Zachęcamy do zapoznania się z  DOBRYMI PRAKTYKAMI w Internecie, na stronie www.stojpomyslpolacz.pl/stp/dobre-praktyki - znajdziecie tam Państwo wiele cennych i przydatnych informacji , nie tylko na temat właściwego zabezpieczenia konta." - radzą mundurowi.

Udostępnij

7
+7
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę