Znów Afgańczycy w naczepie - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Obywatele Afganistanu wnioskowali o ochronę międzynarodową w Rumunii, jednakże docelowo chcieli dotrzeć do krajów Europy Zachodniej.

afganczycy

W czwartek 28 października funkcjonariusze Straży Granicznej otrzymali od dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Żywcu informację o cudzoziemcach, którzy mogą być ukryci w naczepie samochodu ciężarowego. Kierowca ciężarówki zaniepokojony hałasem dobiegającym z naczepy zatrzymał się na parkingu w Zwardoniu (powiat żywiecki) i zadzwonił pod alarmowy numer 112. Kierowca tira, obywatel Ukrainy, nie był świadomy, że wraz z nim podróżują cudzoziemcy. Po przybyciu na miejsce, funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej odkryli, że wśród przewożonego ładunku ukrywa się 5 mężczyzn. Ujawnieni cudzoziemcy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów, deklarowali, że pochodzą z Afganistanu. Wszyscy zostali zatrzymani w związku z brakiem dokumentów uprawniających ich do legalnego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W trakcie dalszych czynności wyjaśniających, w obecności tłumacza języka dla nich zrozumiałego funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili ich afgańskie obywatelstwo oraz dane osobowe. W czasie przesłuchania mężczyźni oświadczyli, że celem ich podróży były kraje Europy Zachodniej. Wobec cudzoziemców przeprowadzono testy na obecność koronawirusa, które wyszły negatywnie. Ponadto w związku z młodym wyglądem migrantów, zostali oni poddani badaniu lekarskiemu w celu ustalenia wieku. Badanie wykazało, iż wśród zatrzymanych znajduje się dwóch niepełnoletnich.

Wszystkim Afgańczykom przedstawiono zarzut z art. 264 § 2 kodeksu karnego tj. przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom, przy użyciu podstępu. Cudzoziemcy przyznali się i złożyli wyjaśnienia. Następnie trzech pełnoletnich mężczyzn dobrowolnie poddało się karze pozbawienia wolności na sześć miesięcy, z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby dwóch lat. W stosunku do nieletnich sprawa została przekazana do właściwego miejscowo sądu rodzinnego.

Decyzją Sądu Rejonowego w Żywcu małoletni obywatele Afganistanu zostali umieszczeni w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców w Kętrzynie, natomiast pełnoletni Afgańczycy zostali umieszczeni w Areszcie dla Cudzoziemców w Przemyślu.

W związku z tym, że złożyli oni na terytorium Rumunii wnioski o ochronę międzynarodową, funkcjonariusze z PSG w Bielsku-Białej prowadzą czynności zmierzające do przekazania wszystkich cudzoziemców do tego kraju w ramach tzw. procedury dublińskiej.

Jest to kolejny przypadek świadczący o utrzymującej się presji migracyjnej z kierunku zachodniobałkańskiego, w tym z wykorzystaniem pojazdów ciężarowych i ich przestrzeni zamkniętych. Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej od początku roku podejmowali działania w 20 podobnych zdarzeniach. W ich wyniku ujawniono 77 cudzoziemców z krajów podwyższonego ryzyka migracyjnego. Dominujące nacje to Afganistan, Maroko, Bangladesz, Pakistan, Etiopia.

Udostępnij

2
+2
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę