Zofia Kossak - rocznica i dziedzictwo - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama

Minęła pięćdziesiąta rocznica śmierci Zofii Kossak - pisarki i działaczki, która po wojnie zaznaczyła swoją obecność w naszym regionie.

Dwor kossakow

Z zacnego rodu

Zofia Kossak-Szczucka-Szatkowska urodziła się 9 kwietnia 1889 roku w Kośminie, w dzisiejszym woj. lubelskim. Była córką Tadeusza Kossaka – działacza społecznego i majora kawalerii Wojska Polskiego, brata bliźniaka znanego malarza Wojciecha Kossaka – oraz wnuczką Juliusza Kossaka, również znanego malarza. Siostrami stryjecznymi Zofii były: poetka Maria Pawlikowska - Jasnorzewska oraz Magdalena Samozwaniec.

Pisarka i nie tylko

Zofia Kossak w świadomości społecznej i pamięci funkcjonuje głównie jako autorka powieści, których napisała ponad pięćdziesiąt. Wśród nich były takie tytuły, jak: „Pożoga”, „Bez oręża”, czy Krzyżowcy”. W jej biografii figurują również książki o Śląsku Cieszyńskim i Górnym Śląsku: „Na Śląsku”, „Skarb Śląski”, „Z dziejów Śląska”, czy też „Przygody Kacperka, góreckiego skrzata”.
W czasie II wojny światowej Zofia Kossak zaangażowała się w działalność konspiracyjną. Pomimo tego, że wcześniej była autorką wielu publikacji krytycznych wobec Żydów, podczas wojny poświęciła się ich ratowaniu. Powołała Tymczasowy Komitet Pomocy Żydom, przekształcony wkrótce w Radę Pomocy Żydom „Żegota”. Za tę działalność, po wojnie odznaczona została medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Na skutek donosu aresztowano ją 27 września 1943 roku. Znalazła się w Obozie Koncentracyjnym Auschwitz – Birkenau, po kilku miesiącach została przewieziona na warszawski Pawiak i skazana na śmierć. Dzięki staraniom władz podziemia została uwolniona w końcu lipca 1944, a potem wzięła czynny udział w powstaniu warszawskim.

W Górkach…

W należącym do jej rodziców dworze w Górkach Wielkich koło Skoczowa Zofia Kossak zamieszkała pierwszy raz w 1923 roku, po śmierci męża Stanisława Szczuckiego.
Wraz z wybuchem wojny pisarka przeniosła się do Warszawy. Do Górek wróciła w 1957 roku, gdzie osiadła w tzw „Domu Ogrodnika” ponieważ stary dwór spłonął w 1945 roku. Do śmierci pisywała głównie powieści historyczne, znajdujące spore uznanie wśród młodzieży. Zmarła 9 kwietnia 1968 roku w szpitalu w Bielsku-Białej, a pochowana została na cmentarzu parafialnym w Górkach Wielkich.

Dwór pamięta

Krótko po śmierci pisarki w Górkach Wielkich utworzono muzeum jej imienia, natomiast w 1984 roku powołano Towarzystwo im. Zofii Kossak. Obecnie w dawnym dworze działa fundacja imienia autorki, założona przez jej potomków i prowadzona w Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”. Fundacja pielęgnuje oczywiście pamięć o pisarce, w samym centrum natomiast odbywa się wiele godnych uwagi polecenia oraz szeroko dostępnych imprez kulturalnych.
Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków” ul. Stary Dwór 4 Górki Wielkie.

 

Udostępnij

1
+1
0
Reklama
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę