Wydatki i dofinansowania w gminie Jasienica - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama

Nowa sala gimnastyczna, tężnia solankowa, remonty dróg i oświetlenie uliczne - na sesji Rady Gminy omawiano zbliżające się duże projekty w Gminie Jasienica.

Jasienica2

Nowa sala gimnastyczna w Międzyrzeczu Górnym

Wójt poinformował o rozstrzygniętych przetargach przeprowadzonych w ostatnich tygodniach. I tak ruszyła już budowa nowej sali gimnastycznej dla powiększonej szkoły w Międzyrzeczu Górnym. Inwestycja ma kosztować 4,28 mln zł, z czego wójt uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Sportu w wysokości 1,52 mln zł. 

– Otrzymaliśmy wsparcie, ale część dydaktyczną, którą zbudowaliśmy w związku z reformą oświaty i koniecznością pomieszczenia w szkole dwóch dodatkowych roczników, w całości pokryliśmy z naszego gminnego budżetu – przypomniał wójt.

 

Tężnia solankowa 

Za zbudowanie tężni solankowej w kompleksie rekreacyjnym Drzewiarza trzeba będzie zapłacić 195,3 tys. zł, z czego dofinansowanie pozyskane przez wójta z funduszy mikroprojektów wynosi 30 tys. euro, a więc ok. 60 proc. Janusz Pierzyna poinformował również, że udało się mu pozyskać na projekt „Życie i praca na Śląsku Cieszyńskim w dobie rewolucji przemysłowej – budowa Centrum Informacji Turystycznej przy budynku GOK w Jasienicy – przeszklonego budynku „Ogród Tradycji”, warty 1,3 mln zł, uzyskał 85 proc. dofinansowania z funduszy transgranicznych.

 

Oświetlenie uliczne i remonty dróg

Na dwa etapy budowy nowego oświetlenia ulicznego zostanie wydanych 185,5 tys. zł w sołectwach Jasienica. Grodziec, Łazy, Wieszczęta i Bielowicko oraz 151,29 tys. zł w Landeku, Międzyrzeczu Dolnym, Międzyrzeczu Górnym, Rudzicy, Mazańcowicach i Świętoszówce. Odebrano oficjalnie przebudowaną drogę Kopiec w Mazańcowicach, zrealizowaną z 80-procentowym dofinansowaniem z funduszu usuwania skutków klęsk żywiołowych (wartość całości – 208 tys. zł), wkrótce zostanie też oddana ul. Strzelców Podhalańskich, przebudowana również z taką proporcją dofinansowania, która kosztować będzie blisko 1 mln zł. Wójt poinformował także, że na projekt budowy przeszkolonego, którego koszt wyniesie 1,3 mln zł, pozyskał 85 proc. dofinansowania z funduszy transgranicznych. Pozyskał również 120 tys. zł dofinansowania, co stanowi połowę kosztów przebudowy ul. Malinowej w Rudzicy.

 

Planowane projekty i ich koszty

Na sesji na wniosek wójta radni zagłosowali za udzieleniem wsparcia finansowego do drogowych projektów bielskiego Starostwa Powiatowego na terenie gminy Jasienica. I tak 110 tys. zł poszerzy kwotę 3,251 mln zł, jaką dotychczas Gmina Jasienica wsparła przebudowę drogi Ligota-Międzyrzecze. Jak wyjaśnił wójt, te dodatkowe pieniądze pozwolą na wzmocnienie podbudowy drogi, która podczas prac okazała się za słaba. Całość wzmocnienia ma kosztować 440 tys. zł, Gmina Jasienica więc wykłada jedną czwartą tej sumy. Z kolei na projekt budowy chodnika wzdłuż drogi powiatowej w Landeku z budżetu Gminy zostanie przeznaczonych 25 tys. zł, a blisko 11,5 tys. zł na nasadzenia na rondzie w Rudzicy. Na dokończenie drogi gminnej w Landeku, ul. Leśnej, przeznaczono 17,7 tys. zł, dzięki czemu całe zadanie będzie zrealizowane w tym roku.

50 tys. zł wesprze fundusz dofinansowania wymiany starych kotłów grzewczych w programie ograniczania niskiej emisji, zaś 70 tys. zł – realizowane teraz drobne remonty, poprawiające stan techniczny obiektów gminnych. Do mającego kosztować 930 tys. zł nowego wozu strażackiego z dużym zbiornikiem na wodę dla OSP Rudzica dołożonych będzie blisko 70 tys. zł. Auto na podwoziu scanii udało się zamówić dopiero w drugim przetargu, na jego zakup wójt pozyskał dofinansowania o łącznej wartości 460 tys. zł. 758 tys. zł posłuży na pokrycie kosztów gospodarki odpadami komunalnymi.

Oprac. MG.

Udostępnij

0
0
0

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę