Pasja beskidzka i jubilat - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Niedawno w żywieckim Amfiteatrze Pod Grojcem widzowie mogli oglądać „III Pasję Beskidzką”. Warto podkreślić, że jeden z jej główny twórca, bielski aktor lalkowy Eugeniusz Jachym, obchodzi w tym roku półwiecze działalności artystycznej.

Eugeniusz Jachym

W amfiteatrze

Wystawienie sztuki odbyło się w Niedzielę Palmową, 25 marca. Aktorzy amatorzy, pod wodzą Jachyma – reżysera spektaklu i odtwórcy roli Judasza – odegrali Pasję po raz trzeci. W porównaniu z poprzednimi edycjami pojawiły się jednak nowe twarze, nowe sceny i nowa aranżacja zakończenia. Na widowni, pomimo niskiej temperatury, zebrało się około 2 tys. widzów.

Jubilat

Eugeniusz Jachym uznawany jest za swego rodzaju motor napędowy tego przedstawienia. On reżyseruje układy sceniczne uczy gry aktorskiej, udoskonala widowisko i cały czas nas mobilizuje do oddania pożądanego wyrazu dla danej postaci. Jachym pojawił się na scenie Bielskiego Teatru Lalek „Banialuka” 28 września 1968 roku w postaci Latawca, w przedstawieniu „Skoczek Toczek”, autorstwa Jana Malika. Przez cały okres swojej kariery artystycznej jest aktorem „Banialuki”. Na przestrzeni tych pięćdziesięciu lat jako aktor – lalkarz odegrał kilkadziesiąt ról. Występował między innymi w takich tytułach, jak:

„O Janku Wędrowniczku” Marii Konopnickiej.
„Harnasie” Karola Szymanowskiego.
„O Rumcajsie Rozbójniku” Vaclava Ctvrtka.
„Diabły w Brugeladii” Michela de Ghelderode.
"Kopciuszek czyli magia koła" Krzysztofa Raua.
„Pinokio" Carla Collodi.
„Balladyna” Juliusza Słowackiego.
„Przygody Sindbada Żeglarza" Bolesława Leśmiana.
„Buratino" Aleksieja Tołstoja.

Jachym jest laureatem Złotej Maski Województwa Śląskiego w roku 1983 oraz 1994 (za rolę Duvelora w sztuce "Diabły z Burgundii" oraz Oficera w "Kolonii karnej"). W roku 2007 otrzymał Nagroda Prezydenta miasta z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru oraz Dyplom Prezydenta Miasta z okazji 60-lecia Teatru Banialuka. W 2013 roku natomiast uhonorowany został dyplomem honorowym w ramach nagród Ikary.
Po wystawieniu „III Pasji Beskidzkiej” Eugeniusz Jachym otrzymał od „swoich” aktorów amatorów nagrodę -  „Żywieckiego Oskara” - dla najlepszego aktora i reżysera.

Udostępnij

5
+4
1
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę