"Zabytek zadbany" - laureat z naszego regionu - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama

Późnogotycki, drewniany kościół w Starej Wsi, w gminie Wilamowice, znalazł się w gronie 13 laureatów wyróżnionych w ogólnopolskim konkursie „Zabytek zadbany 2018”, organizowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków.

Kosciol w Starej Wsi

Spośród 300 zgłoszonych obiektów starowiejska świątynia, której 500. rocznica powstania przypadnie za 4 lata, zwyciężyła w kategorii „architektura i konstrukcje drewniane”. Specjaliści docenili przeprowadzone w ostatnich latach prace konserwatorskie i restauratorskie zarówno wnętrza, jak i zewnętrznej części kościoła.

Proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Starej Wsi, ks. Grzegorz Then wyjaśnił, że wyróżnienie przyznano za konkretne prace, mające na celu przywrócenie naturalnej kolorystyki, faktury elewacji i pokrycia dachowego oraz zapewnienie bezpieczeństwa obiektu. W latach 2009-2017 oczyszczono, uzupełniono ubytki i zaimpregnowano gontowy dach i szalowanie ścian. Dokonano koniecznych uzupełnień gontem modrzewiowym, wyremontowano zbutwiałą część zrębu kościoła. Zdaniem ks. Thena, prace konserwatorskie i restauratorskie wewnątrz kościoła doprowadziły z kolei do lepszego ukazania zróżnicowanych warstw polichromii. Wprowadzono też instalacje systemu przeciwpożarowego i monitoringu, a w otoczeniu kościoła poddano pracom pielęgnacyjnym starodrzew i zlikwidowano napowietrzne kable instalacyjne.

Kościół w Starej Wsi został wzniesiony na szczycie stromego wzgórza w 1522 r.. Datę potwierdzają badania dendrochronologiczne. W XVIII w. obudowano kościół niskimi podcieniami, wspartymi na słupach. W XIX – zmieniono kształt hełmu wieży. Wystrój malarski ścian wnętrza pochodzi z czterech kolejnych faz – z lat 1787 i 1870 oraz z 1926 roku.

 

Udostępnij

1
+1
0

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę