Bauman, tolerancja, Pewel Mała... - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama

Dziś oficjalne otwarcie mieszczącej się przy Dworcu PKP Warszawa Gdańska Galerii "Witamy w Domu". Autorką jednego z prezentowanych murali jest artystka z Pewli Małej, a całość to idea Fundacji "Klamra".

20180420 102858

Nowy mural przedstawia Zygmunta Baumana, znanego socjologa i filozofa. Autorami są Elżbieta Jędrzejewska, która przygotowała wspaniałą ceramiczną mozaikę oraz Dariusz Paczkowski.

Elżbieta Jędrzejewska jest artystką, absolwentką cieszyńskiego wydziału Uniwersytetu Śląskiego. Inspiruje się naturą, której elementy wykorzystuje w swoich pracach. Z pasją aranżuje wnętrza. Mieszka i tworzy w Pewli Małej.

- Stworzyłam mural zawierający mozaikę ceramiczną z elementami kwiatowymi. Wykorzystałam materiały, takie jak kamień czy glina, pokazując związek człowieka z ziemią i miejscem, które można nazwać swoim, a które zostało odebrane przymusowym emigrantom Marca ’68 – powiedziała nam Elżbieta Jędrzejewska.

Bohater muralu, Zbigniew Bauman, to postać bardzo silnie kojarzona z wydarzeniami sprzed 50 lat. Autorce wydał się obiektem szczególnym, nie tylko z uwagi na swoją historię, czy dokonania.

-  Losy i znaczenie Baumana dla zrozumienia ówczesnych i późniejszych procesów społecznych to niezwykle istotny czynnik. Cieszę się, że mogę brać udział w takim wydarzeniu i takiej wystawie w czasach, kiedy tolerancja wystawiana jest na próbę. Poza tym twarz Zygmunta  Baumana jest niezwykle ciekawa, ekspresyjna, wyrazista, to też wyzwanie dla artysty, by na płaskim portrecie oddać w pełni zarówno wizerunek, wygląd jak i wnętrze – dodaje Jędrzejewska.

Galeria „Witamy w domu” przy Dworcu Gdańskim w Warszawie powstaje w otwartej przestrzeni, jako streetart, z inicjatywy Fundacji Klamra i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, przy współpracy z Zarządem Dróg Miejskich. Galeria towarzyszyć będzie wystawie czasowej „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”, którą od 9 marca do 24 września będzie można oglądać w Muzeum POLIN. Dzisiaj po południu następuje jej oficjalne otwarcie.

- Ekspozycja jest dedykowana osobom, które musiały wyjechać z Polski w związku z wydarzeniami Marca ’68. To otwarta przestrzeń, w której autorzy chcą symbolicznie powitać te postacie i dzięki temu przywrócić o nich pamięć w przestrzeni publicznej. Inspiracją dla jej twórców stała się aktorka Ida Kamińska, która w atmosferze panującej kampanii antysemickiej zdecydowała się opuścić Polskę. W dniu wyjazdu była żegnana kwiatami na Dworcu Gdańskim – mówi Dariusz Paczkowski, prezes Fundacji Klamra.

W galerii znajdują się także portrety m.in.:

- Jerzego Lipmana, operatora filmowego;

- Aliny Margolis-Edelman, lekarki i działaczki społecznej;

- Mariana Eile, twórcy „Przekroju”.

Inicjatywę można wesprzeć darowizną na konto Fundacja Klamra:

35 2130 0004 2001 0527 4022 0001 (z dopiskiem Galeria WITAMY W DOMU) oraz pod poniższym linkiem:

https://www.myplanetmission.pl/street-artowa-galeria-witamy-w-domu-1.html

Można również przekazać 1% podatku: http://klamra.org/1procent/

 

Udostępnij

8
+7
1

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę