Machiny Leonarda da Vinci. Wierne repliki można dotykać - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Od połowy stycznia w C. H. Gemini Park w Bielsku-Białej działa Minicentrum Nauki Science Point ATH 2.0, przygotowane przez Akademię Techniczno-Humanistyczną w Bielsku-Białej. Na ponad 800 m2 można oglądać aż 3 wystawy popularnonaukowe pod wspólną nazwą „Zobaczyć. Dotknąć. Zrozumieć".

Projekt jest kontynuacją Science Point ATH, który działał w roku 2022 i zgromadził ponad 35 tysięcy odwiedzających. Obecnie Minicentrum zostało przeniesione do dużo większej sali na 1 piętrze galerii, gdzie gościć będzie do końca marca br. Oprócz zwiedzania wystaw tematycznych będzie można również wziąć udział w wykładach i warsztatach realizowanych przez studentów, pracowników uczelni, a także zaproszonych gości ze świata nauki i sportu. Wstęp na wszystkie wystawy i wydarzenia jest bezpłatny.

Co można zobaczyć?

Trzy ekspozycje pod wspólną nazwą „Zobaczyć. Dotknąć. Zrozumieć":

„Machiny Leonarda da Vinci" – unikalna wystawa składająca się z ponad 50 eksponatów, które stanowią wierne repliki projektów Leonarda da Vinci w skali 1:1, wykonane przez włoskich rzemieślników na podstawie oryginalnych szkiców i rysunków Leonarda da Vinci. Do rekonstrukcji eksponatów zostały użyte wyłącznie materiały stosowane w epoce renesansu. Da Vinci był bowiem nie tylko twórcą słynnych obrazów, takich jak „Mona Lisa", „Ostania wieczerza" czy „Dama z łasiczką", lecz również fenomenalnym rzeźbiarzem, anatomem i filozofem, a także naukowcem-wynalazcą. Wyprzedzające swoją epokę projekty, takie jak czołg, rower, spadochron,  a także dźwig, helikopter czy łożysko kulkowe stały się inspiracją dla współczesnej inżynierii. Wystawa była prezentowana m.in. w Muzeum Techniki w Czechach, Rumunii, Niemczech, Hiszpanii, a także we Wrocławiu i Wałbrzychu.

 „Umysł przyłapany" – wystawa w całości zaprojektowana i wykonana przez ekspertów z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Dzięki interaktywnym stoiskom zwiedzający mogą zrozumieć, jak ludzki mózg z wykorzystaniem zmysłów buduje obraz otaczającego nas świata, a także osobiście doświadczyć „pułapek" zastawianych przez ich umysły. „I Ty możesz zostać fakirem", „Zabawa w ciepło zimno" czy „Mistrzowie szybkiego zapamiętywania" – to tylko niektóre z przygotowanych doświadczeń. Udział w wystawie gwarantuje dużo śmiechu, ale także inspiruje nauką i zachęca do samodzielnego myślenia. Mobilna wystawa „Umysł przyłapany" gościła wcześniej w wielu miastach Polski.

„Barwy" – popularnonaukowa wystawa zbudowana z 18 interaktywnych stanowisk, której autorem jest Krzysztof Horodecki, pasjonat fizyki i pedagog. Wszystkie stoiska nawiązują swoją tematyką do optyki i zjawisk fizycznych odpowiedzialnych za powstawanie barw, a także do sposobu ich postrzegania. Nowatorska wystawa zachęca do samodzielnego eksperymentowania i aktywnej zabawy, jest także w pełni autorskim projektem, który z powodzeniem może wspomagać nauczanie fizyki w szkole. Np. „Szklany deszcz" to specjalna kaseta, która zawiera ponad milion szklanych kuleczek, a jej obrót powoduje ich przesypywanie się, tworząc w ten sposób imitację „ściany" padającego deszczu. Dodatkowo, przy wyłączonym oświetleniu na tle padającego „deszczu" pojawia się tęcza. Wystawy Krzysztofa Horodeckiego były prezentowane m.in. w Centrum Innowacyjności Młyn Wiedzy w Toruniu, a także w Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

Czego można dotknąć?

W zasadzie.... wszystkiego! Większość eksponatów jest interaktywna i zachęca do samodzielnego eksperymentowania. Dzięki temu eksponaty wzbudzają ciekawość i zachęcają do zadawania pytań: Jak to jest zrobione? Jak to działa? Dlaczego to działa?

Co można zrozumieć?

Zjawiska fizyki w otaczającym nas świecie, w szczególności te związane z optyką, a także meandry działania ludzkiego umysłu, zasady mechaniki, inżynierii i wiele innych zjawisk, które pozostają w obszarze badań współczesnych naukowców.

Kto będzie zainteresowany?

Wystawa jest przeznaczona dla dzieci i młodzieży, dla osób dorosłych i seniorów, ale także pasjonatów nauki lubiących eksperymentować. Będzie także wartościowym doświadczeniem dla wszystkich osób, którym bliska jest edukacja dzieci i młodzieży ukierunkowana na odkrywczą pracę w małych grupach. Nauka jest wokół nas, a wizyta w Science Point ATH 2.0 może być początkiem fascynującej przygody.

Wstęp

Wstęp na wystawę, a także udział we wszystkich warsztatach i wykładach jest bezpłatny.

Rejestracja grup

Grupy prosimy rejestrować przed wizytą pod numerem telefonu kom.: 536-303-796 lub poprzez e-mail: sciencepoint@ath.edu.pl

Miejsce wystawy

Centrum Handlowe Gemini Park w Bielsku-Białej, ul. Leszczyńska 20, 1 piętro.

Godziny otwarcia

Poniedziałek – sobota w godzinach od 10.00-19.00

UWAGA! W każdy piątek w godz. 11.00-12.00 będzie na wystawie dostępny tłumacz języka migowego. Daty dyżurów: 16.01.2023, 20.01.2023, 27.01.2023, 03.02.2023, 10.02.2023, 17.02.2023, 24.02.2023, 03.03.2023, 10.03.2023, 17.03.2023, 24.03.2023, 31.03.2023.

Inne szczególne potrzeby (np. pętla indukcyjna) należy zgłosić obsłudze w punkcie informacyjnym lub pod numerem telefonu 536-303-796.

machiny

Udostępnij

0
0
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę