Ciemne niebo - ruszyły zapisy! - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama

VI Festiwal Ciemnego Nieba odbędzie się w dniach 11-13 sierpnia 2018 r. na terenie miejscowości Sopotnia Wielka, która jest pierwszym w Polsce obszarem ochrony ciemnego nieba (CN-001).

Oznacza to doskonałe warunki dla astroturystyki czyli obserwacji astronomicznych, ponieważ w tej miejscowości nocą niebo jest naprawdę ciemne, co oznacza widoczność licznych gwiazdozbiorów, Drogi Mlecznej i oczywiście ,,spadających gwiazd’’, czyli Perseidów (w przeciwieństwie do nieba w miastach, rozświetlonych łuną sztucznego światła).

VI edycja Festiwalu jest przeznaczona dla osób, które są zainteresowane nie tylko oglądaniem nocnego nieba, ale chcą także zapoznać się z problemem jakim jest zanieczyszczenie światłem i samodzielnie przyczynić się do zmian w swoim otoczeniu. Wydarzenie ma więc charakter warsztatów, na których będzie możliwość zdobycia wiedzy na temat metod ochrony ciemnego nieba, kończących się uzyskaniem certyfikatu. W tym roku aż przez dwie noce będziemy mieli okazję spotykać się na obserwacje nocnego nieba w terenie, odbędzie się także koncert muzyczny na żywo i wiele innych atrakcji. Trzydniowe wydarzenie będzie miało bardzo bogaty program, koordynowany przez działaczy Programu Ciemne Niebo - Polska. Każdy uczestnik będzie zaproszony do czynnego udziału w Festiwalu, od samych prelekcji po warsztaty obserwacyjne w terenie kończąc. Maksimum Perseidów przypada w tym roku w okolicy fazy nowiu Księżyca, więc warunki do obserwacji będą naprawdę dobre. W przypadku niepogody organizatorzy przewidzieli program zastępczy. Każdy uczestnik ma zapewnione m.in. łóżko polowe do obserwacji w terenie, pakiet map nieba, specjalną latarkę ze światłem koloru czerwonego itp. Uczestnicy mają zapewnioną opiekę koordynatorów i wsparcie merytoryczne podczas obserwacji, ubezpieczenie OC na wyprawy, przerwy kawowe, a nad bezpieczeństwem będą czuwać pracownicy ochrony.W pierwszym dniu odbędzie się prezentacja działalności Stowarzyszenia POLARIS - OPP wraz z historią powołania Programu Ciemne Niebo, wykłady na temat metod redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem, dziedzictwa kulturowego związanego z niebem na  Żywiecczyźnie, obserwacji Perseidów i astrofotografii. Będzie możliwe zwiedzanie kopuły Obserwatorium Astronomicznego. W sali wielofunkcyjnej Stowarzyszenia POLARIS - OPP odbędzie się kameralny koncert zespołu KOLORY band przy oprawie wizualnej obiektów astronomicznych głębokiego kosmosu.  KOLORY band to zespół grający muzykę w typie indie rock, występował na wielu festiwalach jak Woodstock, Open’er Festiwal czy w Jarocinie.

Ciekawostką jest fakt, że zespół w najbliższych dniach nagrywa swój teledysk we wnętrzu Stacji Kosmicznej YSS właśnie w siedzibie Stowarzyszenia Polaris-OPP, nawiązując do swojego poprzedniego teledysku ,,Too Late’’. Dzień zakończy się nocnym spacerem po miejscach obserwacyjnych Stowarzyszenia Polaris - OPP, na którym uczestnicy będą mieli okazję do obserwacji pięknego ciemnego nieba pełnego gwiazd z Drogą Mleczną i panoramą Sopotni Wielkiej z oświetleniem ulicznym dostosowanym specjalnie do astroturystyki.

Drugi dzień festiwalu rozpocznie się zwiedzaniem wystawy na temat tradycji i zwyczajów związanych z niebem na Żywiecczyźnie, odbędzie się druga część wykładu o dziedzictwie kulturowym nieba na Żywiecczyźnie. Uczestnicy będą mogli zobaczyć także seans ,,Light pollution z orbity’’ na pokładzie jedynej w Polsce imitacji modułu stacji kosmicznej ISS oraz w pomieszczeniu z makietą Sopotni Wielkiej 2050, gdzie zostanie omówione pojęcie zanieczyszczenia sztucznym światłem oraz metody redukcji na modelarskim przykładzie w skali H0. Zostanie także otwarta wystawa w formie plakatów na ten temat przy współpracy z Planetarium Śląskim w Chorzowie. Następnie uczestnicy po odbyciu szkolenia BHP z terenowych wypraw nocnych, udadzą się na miejsce obserwacyjne, gdzie zostaną przeprowadzone prelekcje na temat gwiazdozbiorów, meteorów z roju Perseidy, metod obserwacji i pomiaru zanieczyszczenia światłem.  Podczas quizu astronomicznego będzie można wygrać globus nieba. Odbędą się także warsztaty z astrofotografii z konkursem na uchwycenie największej ilości meteorów - do wygrania meteoryt! Dla zdeterminowanych i umiejących walczyć ze zmęczeniem obserwatorów, którzy dotrwają do wschodu Słońca, organizatorzy przewidzieli dodatkowe, symboliczne nagrody o tematyce nieba.Trzeci dzień będzie czasem podsumowania obserwacji. Odbędzie się wykład  ,,Łzy św. Wawrzyńca, gwiazdy, niebo i Księżyc w kulturze", a następnie przegląd nocnych zdjęć wykonanych przez uczestników, rozdanie nagród i certyfikatów za czynny udział w szkoleniu.

Stowarzyszenie POLARIS - OPP ma nadzieję, że tegoroczna edycja festiwalu skupi jak najwięcej osób zainteresowanych tematyką astronomii jak i ochroną nocnego ciemnego nieba. Poprzez członkostwo uczestników w Programie Ciemne Niebo - Polska może zawiązać się wzajemna współpraca osób, które w swoich miejscowościach także chcą przywrócić naturalne ciemne niebo. Festiwal oprócz zdobycia wiedzy teoretycznej jak i praktycznej będzie sprzyjał także wzajemnej integracji uczestników, często zapewne 
z różnych branży zawodowych jak i po prostu miłośników obserwacji nieba. Jednak  wszystkich tych łączy jedna idea chęci poczynienia starań, aby problem utraty ciemnego nieba dotarł do jak najszerszej liczby odbiorców i aby w przyszłości redukcja zanieczyszczenia światłem zaistniała w kolejnych miejscowościach. Sopotnia Wielka jest tego najlepszym przykładem, dlatego właśnie w tym miejscu organizowany jest Festiwal nie tylko już ciemnego nieba, ale od tego roku bardziej festiwal ochrony ciemnego nieba!


Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić deklarację udostępnioną na stronie www.ciemneniebo.pl i złożyć ją w wersji elektronicznej bądź papierowej. Obowiązuje ograniczona liczba miejsc (do 60 osób!). Decyduje kolejność zgłoszeń.

Udostępnij

4
+4
0
Reklama
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę