"Maczkowcy" będą świętować - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama

Chcą przybliżyć bielszczanom sylwetkę wybitnego dowódcy, pokazać umundurowanie i wyposażenie oraz pojazdy ówczesnego Wojska Polskiego.

Beskidzkie Stowarzyszenie Maczkowców – zrzeszające żołnierzy-weteranów 1. Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Stanisława Maczka, członków ich rodzin oraz sympatyków – chce przypomnieć 80. rocznicę objęcia dowództwa 10 Brygady Kawalerii przez Stanisława Maczka i jego pobyt w Bielsku.

11 listopada 1938 r., w 20. rocznicę odzyskania niepodległości, w naszym mieście odbyła się parada wojskowa, którą przyjmował płk Stanisław Maczek, świeżo mianowany dowódca brygady stacjonującej wówczas w Bielsku po powrocie z Zaolzia.

12 października o godz. 17.00 w atrium zamku Sułkowskich zaplanowano otwarcie wystawy 100 lat broni pancernej, promocję książki Jerzego Majki 10 BK na Śląsku Cieszyńskim w 1938 r. oraz wspomnienie o działalności żołnierzy gen. S. Maczka i członków Beskidzkiego Stowarzyszenia Maczkowców w latach 1988-2018.

13 października uroczystości rozpocznie o godz. 10.00 msza odprawiona w intencji generała, jego żołnierzy oraz ich rodzin w katedrze św. Mikołaja, po której nastąpi przemarsz na cmentarz parafialny przy ul. Grunwaldzkiej, gdzie odbędzie się apel pamięci. Po zapaleniu zniczy i złożeniu kwiatów na grobach żołnierzy uczestnicy – w asyście Kompanii Honorowej 10 Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. S. Maczka ze Świętoszowa, orkiestry 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, kompanii 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego, pocztów sztandarowych jednostek wojskowych i szkół noszących imię generała oraz Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki, harcerzy z Beskidzkiego Hufca ZHP, grup rekonstrukcji historycznej, pojazdów wojskowych – przemaszerują na plac Chrobrego, gdzie odbędzie się pokaz musztry orkiestrowej i sprawności wojskowej. Uroczystości zakończy żołnierska grochówka ok. godz.16.00.

Udostępnij

4
+4
0
Reklama
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę