Z bronią po Beskidach - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Być może to jest pomysł na poradzenie sobie z nadmiarem śniegu w naszych górach? Śląscy „terytorialsi” pojawią się na beskidzkich szlakach.

Mundur w Beskidzie

Żołnierze 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej przyjadą w Beskid Mały by ćwiczyć taktykę w warunkach zimowych. „Terytorialsów” będzie można spotkać przede wszystkim w okolicach Magurki i Przełęczy Przegibek. Blisko 100 żołnierzy będzie pokonywać szlaki w marszu ubezpieczonym na nartach skiturowych oraz na rakietach śnieżnych.

- Chcemy pokazać „terytorialsom” pełen wachlarz możliwości rozwoju w WOT. Musimy też pamiętać, że południe naszego województwa to tereny górzyste niezbędna do funkcjonowania i działania w takim terenie jest więc umiejętność poruszania się na nartach czy rakietach śnieżnych – podkreśla dowódca 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, pułkownik Tomasz Białas.

Jak zaznacza płk Białas szkolenie narciarskie jest w programie szkolenia każdego żołnierza nie tylko OT.

Pokonywanie szlaków w skiturach czy rakietach śnieżnych w pełnym umundurowaniu i z bronią z pewnością nie jest łatwe szczególnie dla osób, które będą miały narty pierwszy raz na nogach. Dzięki instruktorom i szkoleniom z pewnością jednak „terytorialsi” szybko zdobędą nową umiejętność.

W 13 ŚBOT służy obecnie 428 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej oraz 122 żołnierzy zawodowych. Za nami są trzy szkolenia podstawowe i wyrównawcze
w województwie a także trzy szkolenia rotacyjne czyli weekendowe. W ciągu 12 najbliższych miesięcy przeszkolonych ma zostać ok tysiąca „terytorialsów”. Dwa lub trzy weekendy w miesiącu prowadzone będą szkolenia rotacyjne a od września rozpoczną się szkolenia dwutygodniowe na poligonach. 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej wprowadzi w tym roku także pilotażowy program tworzenia w WOT Grup Poszukiwawczo – Ratowniczych K9, gdzie służyć będą psy. Jeszcze w tym roku stworzony zostanie drugi batalion 13 ŚBOT, który mieścił się będzie w Cieszynie.

 

 

 

Udostępnij

3
-2
5
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę