Tam powstaje największy mural - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zamiast kolejnych szpecących reklam, dzięki współpracy kilku podmiotów w Lipowej, powstaje największy element ulicznej galerii sztuki, czyli mural, malowany przez artystę z Bielska-Białej. Dodatkowo będzie to największy mural na Żywiecczyźnie. Prace ruszają w tym tygodniu, a później uroczyste otwarcie.

Maciej Szymonowicz 2

 „Szlak Beskidzkich Murali” taka tabliczka zostanie zawieszona niebawem na ścianie sali OSP Lipowa, która ostatnio została wydzierżawiona i wyremontowana przez Urząd Gminy Lipowa. W centrum Lipowej rusza praca nad największym muralem na Żywiecczyźnie. Ta nowa atrakcja w Gminie Lipowa (mają już największy pomnik śliwki w Polsce) powstanie z inicjatywy wójta Jana Góry. Fundatorem tego projektu jest "Centrum Lipowa" Sklepy Rodzinne Makowscy”, a mural wykona znany i ceniony twórca Maciej Szymonowicz. Maciej „Kramer” Szymonowicz, swoje murale tworzy jako „Etnograff”. Urodził się w Bielsku-Białej w 1979 r. muralista, wokalista, mc, pasjonat kultury ludowej górali beskidzkich. Stworzył projekt Etnograff, w którym prowadzi dialog współczesnych form twórczości (graffiti, mural, street-art) z dawnym światem kultury ludowej. Jest m.in. założycielem elektro-góralskiej kapeli Psio Crew, współtworzył koncertowy projekt Gooral & Mazowsze (Przystanek Woodstock 2013). Jest autorem albumu "Gajdosze", za który otrzymał Fonogram Źródeł, nagrodę specjalną Polskiego Radia. Za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki w 2015 r. otrzymał Ikara, nagrodę prezydenta Miasta Bielska-Białej.

„(…)Pierwsze murale powstały w krajach Ameryki Łacińskiej na początku XX wieku. Kolorowe obrazy malowano na ścianach budynków użyteczności publicznej. Komentowały najnowsze zdarzenia i upamiętniały dzieje z prekolumbijskiej historii. Meksykańskie murale należą do najsłynniejszych prac z tego nurtu. Ich malowanie wynikało z potrzeby poszukiwania własnej tożsamości. Sztuka pod dominacją hiszpańską zwykle była odwzorowaniem europejskich motywów, ale po rewolucji Meksykanie mogli tworzyć to, co podpowiadały im serce i umysł. Murale miały nieść przede wszystkim głębokie przesłanie społeczne. A jak trafić do niepiśmiennej części społeczeństwa? Najlepiej poprzez obraz. Duży, widoczny i z otwarcie nakreśloną ideą. (…)” – z tekstu pt. „Wynieść sztukę na ulicę – barwna historia murali” na portalu „morizon.pl”.

Udostępnij

13
+13
0
Reklama
Reklama
Fundacja Pomocy Dzieciom w Żywcu
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę