"Atlas nienawiści", LGBT i aktywne Beskidy - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama

Jest kolejna inicjatywa odnosząca się do uchwał samorządowych, próbujących wyznaczyć strefy wolne od LGBT. Niedawno media pisały o akcji happenerskiej wstawiania przy wjazdach do tych miejscowości tabliczek informacyjnych. To nie wszystko.

lgbt mapa nienawisci

Powstała strona internetowa pod adresem www.atlasnienawisci.pl Zaznaczane są tam samorządy, które głosowały nad uchwałami przeciw LGBT, nawet jeśli je odrzuciły. Taka wizualizacja na mapie wiele mówi. Interaktywną mapę stworzyła grupa aktywistów. Między nimi był Jakub Gawron, który w rozmowie z portalem noizz.pl tłumaczył, iż mapa samorządów powstała z obaw, że dyskusja o uchwałach przeciw mniejszościom seksualnym może przenieść się do Sejmu. Na swoim profilu społecznościowym z kolei Gawron stwierdza, że naniesione na mapę samorządy dają powierzchnię troszkę większą niż powierzchnia Węgier.

Aktywne południe województwa

Na mapie naniesione obszary z aktywnością samorządów w kierunku głosowania nad ustawami o LGBT wyróżnione zostały kolorem czerwonym, ewentualnie żółtym. Zajmują w zdecydowanym stopniu południowo – wschodnią część kraju. W województwie śląskim zaś, to głównie nasz region, w którym wypunktowano trzy inicjatywy:

Powiat Bielski – uchwalona 30 września 2019 uchwała wyrażająca sprzeciw promocji LGBT.

Gmina Istebna – uchwalona 2 września 2019 rezolucja przeciw LGBT.

Powiat Żywiecki -  Samorządowa Karta Praw Rodzin.

Gmina Jeleśnia – odrzucona 24 maja 2019 rezolucja przeciw LGBT.

Dodajmy, iż według Rzecznika Praw Obywatelskich, co Adam Bodnar zaznaczył w odrębnym komunikacie, wymienione uchwały są "sprzeczne z zasadą legalizmu", co ma polegać m.in. na przekraczaniu uprawnień radnych wobec wydawania dyspozycji organom wykonawczym. Ponadto jednak, Adam Bodnar uważa, że stanowiska zaprezentowane w uchwałach potępiających "ideologię LGBT" dyskryminują osoby nieheteronormatywne i transpłciowe, co może je wykluczać ze wspólnoty samorządowej i ograniczać wolność.

Udostępnij

9
+4
5
Reklama
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę