Drożej za inteligentny system transportowy w mieście - Beskidy News

Używamy plików cookie, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie z serwisu. Korzystając z witryny, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Witaj,

Możesz zobaczyć informacje dotyczące tylko twojego powiatu, wybierając go z listy poniżej.

 

 

Wesprzyj nas na Patronite
patronite

 

 

Nie pokazuj więcej tego okna

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jedna firma zgłosiła się do przetargu na rozbudowę inteligentnego systemu transportowego ITS w Bielsku-Białej. To warszawskie przedsiębiorstwo SPRINT S.A. Sesja otwarcia ofert odbyła się 7 maja w siedzibie Miejskiego Zarządu i z uwagi na sytuację epidemiologiczną była transmitowana on-line.

Dwupaskowka Karpackie BB

Miejski Zarząd Dróg przeznaczył na rozbudowę systemu ITS ponad 10.397.967 zł, a złożona oferta opiewa na 13.344.000 zł.

- W tej chwili przygotowujemy analizę całej sytuacji i rekomendacje, które przedstawimy prezydentowi miasta. Bierzemy pod uwagę różne scenariusze związane z tym, że na dniach musimy złożyć wniosek o dofinansowanie tej inwestycji ze środków centralnych. Robimy analizę rynku i podobnych postępowań przetargowych, które miały miejsce w ostatnim czasie. I tu stwierdzamy, że wszystkie oferty, poza jednym miastem, były wyższe od zakładanych. Rozważamy też teoretycznie, czy jest możliwość ograniczenia zakresu tego zadania. Dlatego w tym tygodniu jeszcze odbędą się rozmowy i konsultacje w tej sprawie, a dopiero potem będziemy mogli przedstawić oficjalne stanowisko – mówi dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg Wojciech Waluś.

Rozbudowa systemu transportowego ITS ma polegać na włączeniu do systemu 18 skrzyżowań i 11 km dróg. Inwestycja ma zająć ok. 17 miesięcy. W ramach drugiego etapu tworzenia ITS poszerzony zostanie system sterowania ruchem na wybranych skrzyżowaniach w ciągu ulic: Cieszyńska – Bora-Komorowskiego – Partyzantów – Bystrzańska – Piłsudskiego – al. gen. Andersa. Plan zakłada instalację 15 tablic informacji pasażerskiej na przystankach autobusowych, trzech znaków VMS (o zmieniającej się treści, służących do przekazywania ostrzeżeń) na drogach wlotowych do miasta oraz znaków informujących o liczbie zajętych miejsc na parkingach.

Do systemu włączone zostaną cztery parkingi, które posiadają system wykrywania zajętości miejsc (przy ul. Legionów/Paderewskiego, Dmowskiego – parking przy Ratuszu, w rejonie dworca PKP i przy ul. Rychlińskiego) oraz dwa parkingi wymagające wdrożenia tego systemu – na placu Ratuszowym i placu Wolności. Miejski Zarząd Dróg zakłada możliwość włączenia do systemu informacji na temat liczby wolnych miejsc nie tylko na parkingach miejskich, ale także prywatnych.

Zgodnie z planem informacja o zajętości miejsc parkingowych będzie wyświetlana za pomocą strony internetowej systemu i tablic, które zostaną zamontowane przy ulicach – Warszawskiej (przy dworcu PKS), Piastowskiej (kierunek dworzec), Lwowskiej (kierunek centrum), Krakowskiej (kierunek Żywiecka), ks. Stanisława Stojałowskiego (kierunek Żywiecka), Żywieckiej (przy Władysława Łokietka), ul. prof. dr. Mieczysława Michałowicza (kierunek centrum) i Partyzantów (kierunek centrum).
W ramach tej inwestycji rozszerzony zostanie także system monitoringu wizyjnego miasta. Pojawią się także kamery, które umożliwią odczytywanie numerów tablic rejestracyjnych.

Tablice informacji pasażerskiej pojawią się na przystankach – na placu Adama Mickiewicza (w obu kierunkach), ul. Partyzantów Apena (w obu kierunkach), ul. Żywiecka/ks. Stanislawa Stojałowskiego (w kierunku Żywieckiej), ul. Cieszyńska/Hulanka (w obu kierunkach), ul. Cieszyńska/os. Wojska Polskiego (w kierunku centrum), ul. Cieszyńska/Lotnisko (w kierunku centrum), Wapienica/Centrum (w kierunku centrum), osiedle Beskidzkie (kierunek ul. Cieszyńska, pętla peron 1 i 2), osiedle Złote Łany (kierunek centrum), ul Jutrzenki/Sam (kierunek centrum) oraz osiedle Kopernika (kierunek centrum).

Udostępnij

0
0
0
Reklama

Pobierz bezpłatną aplikację

Informacje z Twojego powiatu na wyciągnięcie ręki.

Google Play

Logo Beskidy News
Masz dla nas informacje? Newsy? Widziałeś lub słyszałeś coś ważnego? Chcesz, aby Twoją sprawą zajął się reporter? Daj nam znać. Dyżurujemy całą dobę, reagujemy od razu.

 

Imię i nazwisko (*)
Podaj imię i nazwisko
E-mail (*)
Podaj adres e-mail
Temat (*)
Podaj temat
Wiadomość (*)
Napisz wiadomość
Załącznik
Dodaj załącznik
(gif, jpeg, jpg, png, zip)
Captcha (*)
Rozwiąż captchę